200 let poznáváme svět. Poznejte vy nás v Náprstkově muzeu! - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Program oslav 200 let Národního muzea

Program oslav (14.4.2018-15.4.2018)

200 let poznáváme svět. Poznejte vy nás v Náprstkově muzeu!

Nenechte si ujít bohatý víkendový program

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Při příležitosti 200. výročí svého založení připravilo Národní muzeum o víkendu 14.–15. dubna speciální akci. Návštěvníci budou mít možnost zdarma nahlédnout do zákulisí vybraných objektů Národního muzea.

Dvoudenní akce představí barvité dějiny Náprstkova muzea. Těšit se můžete na komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny pro děti i výstavu o historii Českého průmyslového muzea. Navštívit můžete i výstavu Indiáni a Stálou expozici Kultury Austrálie a Oceánie
Náprstkovo muzeum se představí i v rámci programu areálu v Horních Počernicích, kde má své depozitáře.
 
Otevřeno: 10.00–18.00
Vstup zdarma


Program 14. a 15. dubna / Náprstkovo muzeum – Betlémské náměstí:

Po oba dny:

 • Indiánské ozdoby do vlasů
  10.00–18.00 h
  Ve výtvarné dílně si se svými dětmi vyrobíte ozdobu do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur.
 • Bojová hra
  10.00–18.00 h
  Dobrodružná bojovka pro děti i rodiče zábavnou formou provede historií Náprstkova muzea. Pro 200 nejrychlejších luštitelů je také připravena i patřičná odměna.
 • České průmyslové muzeum
  10.00–18.00 h
  Výstava ve 3. patře muzea představí historii vzniku Českého průmyslového muzea a jeho proměnu v Náprstkovo muzeum tak, jak ho známe dnes. Těšit se můžete na „technické novinky“, které Vojta Náprstek přivezl ze světové výstavy v Londýně, a které měly ulehčovat práci ženám v domácnosti.
 • Poznej zákoutí Náprstkova muzea
  10.00–14.00 h a 15.30–18.00 h začátek každých 15 minut na nádvoří muzea. Kapacita omezena, rezervace se neprovádí.
  Celý víkend budou probíhat komentované prohlídky, které vás zavedou na zajímavá místa muzea – například do historického interiéru, badatelny či ředitelny.
 • Komentované prohlídky výstavy Indiáni
  16.00 h kapacita omezena, rezervace se neprovádí
  Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umění. Částí výstavy Indiáni v 1. patře muzea vás provede její autorka Ludmila Škrabáková.
 • 17.00 h kapacita omezena, rezervace se neprovádí
  Seznamte se s krásami Severní Ameriky, její historií, kulturou a uměním. Částí výstavy Indiáni v přízemí muzea vás provede její kurátorka Gabriela Jungová.
Sobota 14. dubna:
 • Návrat duhy
  14. 4. / 14.00 h
  Nechte se unést koláží aztécké a kečuánské lyriky, poezie indiánských kmenů z plání i pralesů, mexické lidové poezie a domorodé americké filozofie. Umělecký přednes indiánských básní v podání studentů Vyšší odborné školy herecké oživí interiér výstavy Indiáni.
 • Čapkova diskotéka – Karel Čapek a exotická hudba
  14. 4. / 15.00 h rezervace míst nutná na emailu tereza_zbankova@nm.cz
  Ve druhé polovině 20. let propadl Karel Čapek dalšímu koníčku - zájmu o hudbu mimoevropských kultur a evropský folklór - a začal intenzivně sbírat jejich nahrávky. Jak se tento zájem projevil v jeho tvorbě a o jakou hudbu vlastně šlo?
  Přednáší: Zuzana Jurková
Neděle 15. dubna:
 • Šla by panna do muzea? Aneb cesta Vojty Náprstka k vlastnímu muzeu.
  15. 4. / 15.00 rezervace míst nutná na emailu tereza_zbankova@nm.cz
  Vojta Náprstek byl od studentských let častým návštěvníkem Muzea Království českého a vodil sem i své přátele. Věrnost muzeu dokázal i za své americké emigrace. Vyvolal zde veřejnou sbírku a pražské muzeum dostalo stovky exponátů. Po návratu pak byl nadšen myšlenkou vlivu průmyslového muzea na rozvoj vzdělanosti i pokroku. Vlastní průmyslové muzeum se mu podařilo otevřít v roce 1874.
  Přednáší: Milena Secká

Program 14. a 15. dubna / Areál Horní Počernice:

(Adresa: Cirkusová 1740, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice)

 • Zeptej se kurátora
  10.00–16.00 h
  Zajímá vás, jak vypadají depozitáře mimoevropské etnografie a jaká je náplň práce kurátorů? Nahlédněte do depozitářů v Horních Počernicích a prohlédněte si vybrané předměty z bohatých sbírkových fondů Indie, Číny a Japonska. Naši odborní pracovníci si s vámi rádi popovídají o své práci.
 • Origami
  10.00–16.00 h
  Vždy jste obdivovali výrobky origami, ale sami si nevíte rady s jejich tvorbou? Zastavte se při návštěvě Počernic v naší origami dílně.

V počernickém areálu jsou umístěny i pracoviště a depozitáře Přírodovědeckého muzea.  Během víkendu se tedy můžete seznámit i s jeho sbírkami a odborníky >> vice informací
 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na 200 let