Brundibár – dětská opera o zlém flašinetáři - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Českého muzea hudby

Akce (4.11.2012)

Brundibár – dětská opera o zlém flašinetáři

opera o vítězství dobra nad zlem

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

V Českém muzeu hudby bude v neděli 4. listopadu od 17:30 hod. uvedeno představení opery Brundibár v podání komorního orchestru Archioni Plus a Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením Zdeny Fleglové.

fotografie deti hrajících operu Brundibár
Dětští herci opery Brundibár

Malá opera Brundibár, určená pro dětské herce, vznikla roku 1938, kdy ji pro soutěž vypsanou Ministerstvem školství a národní osvěty vytvořili Hans Krása a Adolf Hoffmeister. Vzhledem k nadcházejícím událostem nebyla soutěž nikdy vyhodnocena a operu čekal zcela jiný osud. Poprvé ji nastudoval za naprostého utajení Rudolf Freudenfeld s dětmi ze židovského útulku na pražském Hagiboru.

Po své deportaci do Terezína dokázal Freudenfeld operu za provizorních podmínek znovu nacvičit a asi 55krát ji v táboře uvést. Opera o vítězství dobra nad zlem, dětí nad tyranem Brundibárem, dávala terezínským dětským hercům i divákům naději a vůli k životu, což vyjadřuje i text finální písně: „Brundibár poražen, utíká do dáli, zaviřte na buben, válku jsme vyhráli. Vyhráli proto jen, že jsme se nedali, že jsme se nebáli, že jsme si všichni svou písničku veselou do kroku zpívali…“

Brundibár svou zpěvností a příběhem o společném vítězství dětí a zvířátek nad zloduchem byl i je blízký dětským divákům, ale jeho moderní hudba přináší bezpochyby zážitek i dospělým.
Hraje Dismanův rozhlasový dětský soubor a komorní orchestr Archioni Plus pod vedením Michala Macourka
Režie: Zdena Fleglová
- vstup 30 Kč

Na operu navazují další doprovodné akce:

Místo konání: České muzeum hudby

Brundibár – přednáška Vlasty Koubské
čtvrtek 8. 11. od 17.00
Přednáška teatroložky Vlasty Koubské o okolnostech vzniku a pozoruhodném osudu dětské opery H. Krásy a A. Hoffmeistra Flašinetář Brundibár,. Tato opera se stala jedním z nejtragičtějších symbolů holocaustu. Po válce se na operu nezapomnělo a její inscenování je vždy pro diváky nezapomenutelným zážitkem.
- vstup 30 Kč


Brundibár v Terezíně – beseda
14. 11. od 17.00
O uvádění opery Brundibár v terezínském ghettu a o tom, jak pomáhala zapomenout na smutnou táborovou realitu. Beseda s pamětníky.
Vstup 30 Kč

Zpět

Zobrazit výpis článků