Concerto a Praga 2018 Sello-Canino - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Českého muzea hudby

Akce (25.3.2018)

Concerto a Praga 2018 Sello-Canino

Komorní program s několika skladbami italského dua – flétnistky Luisy Sello a klavíristy Bruna Canino.

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Jedna ze současných nejúspěšnějších italských flétnistek Lusia Sello, kterou ministerstvo kultury jmenovalo vyslankyní italské hudby ve světě, a italský klavírista Bruno Canino, který se proslavil ve světě jako komorní hráč, nám nabídnou v duu komorní program s několika skladbami.

Duo, které bylo v roce 2016 pozváno do Carnegie Hall v New Yorku při příležitosti oslav 125. výročí otevření této koncertní síně, upoutalo pozornost odborného tisku vynikajícím souzněním a dokonalou interpretační souhrou. Spolupráce obou umělců potvrzuje jejich osobní kvality a dává vyniknout schopnosti sdělovat nezapomenutelným způsobem složité emoce, což ocenila jak mezinárodní kritika, tak i obecenstvo, které se cítilo být v užším sepětí s hudbou právě díky jejich srozumitelné a hluboce procítěné interpretaci.

Luisa Sello
New York Concert Reviewo ní píše jako o „umělkyni okouzlující svou vášnivostí a spontánní zpěvností, brilantní technikou, vynikající kontrolou dechu, ohnivým zvukem a velkým šarmem“. Tato umělkyně hraje po celém světě a Ministerstvo kultury Itálie si ji vybralo pro reprezentaci italské hudby doma i v zahraničí. V jejím životopisu figurují jména jako Riccardo Muti, Trevor Pinnock, Alirio Diaz, Wiener Symphoniker, Carnegie Hall, Juilliard School, Philippe Entremont, Thailand Symphony Orchestra, Teatro alla Scala v Miláně, Salvatore Sciarrino, Bruno Canino. Studovala po vedením Raymonda Guiota v Paříži a Severina Gazzelloniho na Accademia Chigiana v Sieně. Vystudovala hru na flétnu a obor Moderní jazyky a literatura a získala doktorský titul a PhD. Vyučuje hře na flétnu na konzervatoři v Terstu a jako hostující profesorka působí na Univerzitě ve Vídni. Je osvědčenou hráčkou na flétnu Miyazawa a nahrává pro hudební vydavatelství Stradivarius a pro Millennium v Pekingu.
 
Bruno Canino
Je jedním z nejvýznamnějších klavíristů a interpretů komorní hudby. Vystudoval obor klavír pod vedením Vincenza Vitaleho a skladbu pod vedením Bruna Bettinelliho na konzervatoři v Neapoli. Ihned následovalo vítězství v mezinárodních soutěžích v Bolzanu a Darmstadtu a poté začala jeho dlouhá koncertní kariéra po celém světě, kdy vystupoval s takovými umělci jako Cathy Barberian, Severino Gazzelloni, Salvatore Accardo nebo Viktoria Mullova. S velkým nasazením se věnoval především modernímu a soudobému repertoáru. Mezi jeho nejvýznamnější nahrávky se řadí Goldbergovy varaice Johanna Sebastiana Bacha, kompletní klavírní dílo Alfreda Caselly a prvně na cd vydané kompletní klavírní dílo Clauda Debussyho. Vyučoval hře na klavír na konzervatoři v Miláně a na vysoké škole v Bernu. Pravidelně pořádá mistrovské třídy na hudebních institucích po celém světě. V současné době vyučuje obor komorní hudba s klavírem na hudební škole ve Fiesole a na Escuela Reina Sofia v Madridu. Kromě toho působil také jako umělecký ředitel a v letech 1999 – 2002 byl hudebním reditelem Benátského bienále.
 
Program:
Gaetano Donizetti         Sonáta C dur pro flétnu a klavír (Largo, Allegro)
(1797–1848)
 
Gioacchino Rossini      „Una voce poco fa” – Cavatina z Lazebníka sevillského
(179 –1868)                     (úprava pro flétnu a klavír Jean Tulou)
 
Bohuslav Martinů          První sonáta (Allegro moderato, Adagio, Allegro poco moderato)
(1890–1959)
 
César Franck                 Sonáta A dur (1886)                 
(1822–1890)                    (úprava Jean-Pierre Rampal)
 
                                        Allegretto ben moderato
                                        Allegro
                                        Recitativo – Fantasia
                                        Allegretto poco mosso
 
 
 
Akce se koná za podpory Italského kulturního institutu Praha. 
 
 
Termín konání: 25. 3. 2018, 19.00 h
Vstupné: 60 Kč

Zpět

Zobrazit výpis článků