Erwin Schulhoff v Praze - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Českého muzea hudby

Akce (15.9.2018)

Erwin Schulhoff v Praze

Písňový recitál při příležitosti vzpomínky na Erwina Schulhoffa a jeho rodné město

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Erwin Schulhoff – skladby pro baryton a klavír ze sbírek Českého muzea hudby
Hans Christoph Begemann, baryton – Klaus Simon, klavír
 
Pražský skladatel Erwin Schulhoff (1894–1942) se do podvědomí hudební veřejnosti dostal v 80. letech díky interpretům jako Gideon Kremer nebo Gerd Albrecht. V roce 1942 byl Schulhoff  prohlášen za "národního nepřítele" a byl internován v bavorské pevnosti Wülzburg, kde posléze umírá na tuberkulozu, jeho dílo upadá v zapomnění. Ačkoliv rok před tím přijal sovětské státní občanství, nepodařilo se mu před nacisty uniknout.
 
V roce 1931 vypršela Schulhoffovi smlouva s vídeňským nakladatelstvím Universal-Edition a pro skladatele židovského původu začalo být takřka nemožné uživit se hudbou. Veškerá díla, která od té doby komponuje, nebyla za jeho života publikována – přitom ve 20. letech v Praze sklízel Schulhoff velké úspěchy nejen jako skladatel, ale také jako pianista. Právě jazzová, příp. zábavní hudba se stala Schulhoffovi záchranou v těžkých časech. Jeho písňová tvorba nebyla dlouhou dobu publikována, což se ale nedávno změnilo. 
 
Rukopisy jeho děl jsou uloženy v Českém muzeu hudby. Klavírista Karl Simon je v letech 2013 a 2014 podrobně prostudoval a nechal je zveřejnit v souborném vydání u německého nakladatelství Schott Music 2017. 
 
Přednést písně v Schulhoffově rodném městě je pro oba muzikanty velmi náročné, neboť jsou si jasně vědomi toho, že v temné době nacistické okupace zmizela kariéra velkého skladatele a klavíristy. Při koncertě zazní tři písňové cykly, které se tak navrátí na místo, kde je uložena největší část Schulhoffova dědictví.
 
Díky záslužné práci zaměstnanců Českého muzea hudby bude toto uchováno pro další generace.
 
Termín konání: 19. 9. 2018, 18.30 h
Vstupné 60 Kč
 

 
Hans Christoph Begemann
Hans Christoph Begemann je jedním z předních německých interpretů písňové literatury. Začátkem toho roku byla jeho nahrávka Schubertových písní zvolena jako CD měsíce prestižním časopisem Opernwelt. Je držitelem ocenění německé Schallplattenkritik a ceny "choc du mois" Classica France. Ve spolupráci s WDR produkoval písně z Terezína od Viktora Ullmanna a Pavla Hasse. Premiéroval díla významných skladatelů – Alfreda Schnittkeho, Wolfganga Rihma, Detleva Glanerta nebo Manfreda Trojahna. V Hamburku narozený bariton je hostem mnoha německých divadel, účinkoval na festivalech jako Kissinger Sommer, Rheingau Musikfestival, Lucerne Festival, Hong Kong Arts Festival nebo  Ludwigsburger Schlossfestspielen.
V Helsinkách a Amsterdamu se představil jako Jaufré Rudel v opeře Kaijy Saariaho Láska na dálku. Od roku 2007 je profesorem zpěvu na Hudební Akademii v Mohuči. 
 
Klaus Simon
Klaus Simon se narodil v Überlingenu u Bodamského jezera. Pracuje jako klavírista, dirigent, aranžér a vydavatel. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Holst-Sinfonietta Opera Factory ve Freiburgu. Nahrávkou opery Kopernikus od Clause Viviera byl v roce 2016 oceněn hned dvěma prestižními cenami – a sice německou Schallplatenkritik a cenou International Classic Music Award. Pro nahrávací společnost Naxos nahrál Simon soubor veškerých písní od Wolfganga Korngolda a Hanse Pfitznera. Pravidelně spolupracuje s mezinárodně oceňovanými pěvci, např. Sunhae Im, Siri Karoline Thornhill, Tanja Ariane Baumgartner a Uwe Schenker-Primus. Písně Erwina Schulhoffa provedl spolus s Hansem Christophem Begemannem v Berlínském Konzerthausu, v hamburské Elbphilharmonie a při Hamburger Musikfest. Souborné vydání Schulhoffových písní se Simonem a mezi jinými také s Begemannem vyjde v roce 2019. 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků