Smetana na Vltavě - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Českého muzea hudby

Akce (14.7.2018)

Smetana na Vltavě

Oslavy 200 let od založení Národního muzea pokračují! V červenci pro vás máme připraven program, který se ponese v duchu hudby.

Prostor: Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1, 110 00 Praha 1

V sobotu 14. července můžete v rámci celodenního programu navštívit Muzeum Bedřicha Smetany.
 
Ukážeme vám nejmladší přírůstek do rodiny sbírek muzea – originál dopisu Bedřicha Smetany Alexandru Dreyschockovi, klavírnímu virtuosovi a skladateli. Dopis z roku 1859 doplní jeho opis a překlad.
 
Během dne vystoupí umělecké soubory, které vám přednesou Smetanovo dílo v různých úpravách tak, jak jste jej ještě neslyšeli. Těšit se můžete také na komentované prohlídky muzea, projížďku po řece za zvuku Vltavy a dětské dílny. Okouzlí Vás jedinečný výhled na panorama Pražského hradu.
 
 
Program akce:

10.00–10.15 / 12.00–12.15
Úvodní taneční představení na lávce (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)
Přijďte se podívat, jak tančil polku Bedřich Smetana. Skupina The Wings zatančí v plesových šatech dobové tance, a tím zahájí celodenní program oslav v Muzeu Bedřicha Smetany.
 
10.30–11.30 / 13.00–14.00
Minulost a přítomnost Muzea Bedřicha Smetany (expozice)
Nahlédněte pod roušku Muzea Bedřicha Smetany s kurátory muzea! Prohlédněte si interiéry muzea včetně pracoven a jednoho z nejlepších výhledů v Praze. Během prohlídky se dozvíte nejen více o Bedřichu Smetanovi, ale i o historii budovy samotné, vzniku instituce a o tom, co obnáší práce muzejníka.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz
 
11.00–12.00 / 17.00–18.00
Smetana z Vltavyprojížďka lodí po Vltavě
Smetanova nejslavnější skladba na vlnách …. Využijte výjimečnou příležitost prohlédnout si budovu Muzea Bedřicha Smetany z jiné perspektivy. Během plavby po Vltavě se za zvuku Smetanovy symfonické básnědozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz
 
12.15–13.00 / 15.00–15.45
Barenboim: Smetana – Má vlastprojekce filmu Martina Suchánka (sál v přízemí)
Unikátní umělecký dokument o přípravě a provedení cyklu Má vlast Bedřicha Smetany věhlasným dirigentem Danielem Barenboimem, Vídeňskými filharmoniky a Staatskapelle Berlin. Natáčení probíhalo i v Muzeu Bedřicha Smetany a Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Po promítání následuje debata s autorem a režisérem filmu MgA. Martinem Suchánkem (debata pouze v 15.45).
 
13.30–14.00
„Vltava – I nejmenší pramen zpívá“projekce filmu Josefa Krčka (sál v přízemí)
Užijte si kromě poslechu i vizuální zážitek, přeneste se s námi k pramenu Vltavy a proplujte celým tokem řeky. Královna našich řek je zde zachycena současným pohledem, od pramene k ústí a během čtyř ročních období. Příběh je obohacen verši Jindřicha Pecky za uměleckého přednesu Alfreda Strejčka a Hany Maciuchové a provází jej stejnojmenná Smetanova symfonická báseň. Po promítání následuje debata s autorem filmu Josefem Krčkem.
 
14.00–15.00 / 16.00–17.00
České saxofonové kvarteto, koncert (terasa Klubu Lávka pod Karlovým mostem)
Poslechněte si známé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Nebude chybět ani pohodová swingová hudba.
 
15.00–16.00
„Malujeme a posloucháme Vltavu“workshop s lektorkou pro děti od 5 do 12 let (expozice)
Trasa vltavských vod malebnou českou krajinou: nevěřili byste, co vše je v této několikaminutové skladbě zaznamenáno. Děti si názornou a tvůrčí formou představí celou symfonickou báseň Vltava, program je založený na poslechu skladby a jejím výtvarném ztvárnění.
Kapacita je omezená, rezervace na emailu musicmuseum_pr@nm.cz
 
18.00–18.30
Má Vlast – Almi duo (expozice)
Klavírní koncert reflektující vztah Bedřicha Smetany k rodné zemi. Vybrané symfonické básně přednesou ve skladatelově čtyřruční úpravě Alena a Michal Grešlovi, a tím slavnostně ukončí den otevřených dveří v Muzeu Bedřicha Smetany.
 
10.00–12.00 / 16.00–18.00
Dětské dílny (sál v přízemí)
Přijďte si s dětmi zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkoušejte si také práci genealoga a vytvořte si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny.  Na památku si můžete udělat „selfíčko“ s Bedřichem Smetanou v našem fotokoutku.
 
 
Termín konání: 14. 7. 208, 10.00–18.00 h
Vstup zdarma         


 

Zpět

Zobrazit výpis článků