Beatlemánie v Mimoni! - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Českého muzea hudby

Novinka (27.4.2012)

Beatlemánie v Mimoni!

po Praze a Brně vypukne beatlemánie na severu Čech

Mimořádný výstavní projekt Národního muzea Beatlemánie! zavítal po Českém muzeu hudby a Moravském zemském muzeu do Domu kultury Ralsko v Mimoni.

Výstava Beatlemánie! vypráví návštěvníkům příběh se dvěma paralelními dějovými linkami. První odráží strhující osudy nejslavnější rockové skupiny všech dob od jejich počátků v Liverpoolu, přes vrchol vlny beatlemánie až po rozpad skupiny Beatles a následné tvůrčí i životní osudy jednotlivých Brouků. Zvláštní část výstavy je věnována kulturním fenoménům 60. let 20. století, které Beatles svou tvorbou a postoji přímo či nepřímo ovlivňovali, nevyhýbá se ani negativním či kontroverzním tématům. Druhá linka sleduje život mládeže v tehdejším Československu. Zabývá se oficiální i neoficiální stránkou tehdejší kultury či módy. Zvláštní důraz je kladen na počátky bigbítu v českých zemích a reakce establishmentu na životní styl tzv. mániček. Poslední část výstavy je věnována osobě Johna Lennona jako ikony svobody, míru a revolty proti většinové společnosti, a významu jeho kultu pro odpor proti totalitnímu režimu v 80. letech 20. století.

Výstavu připravilo město Mimoň ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby v prostorách Domu kultury Ralsko. Beatlemánie v Mimoni je poměrně rozsáhlá - kromě hlavního sálu Domu kultury Ralsko zavede příznivce Beatles také do druhého patra, na jeviště i do jinak veřejnosti nepřístupných hereckých šaten. Do prostoru výstavy je potřeba započítat obří žlutou ponorku ve foyer a lennonovskou zeď u vchodu. Na ní mohou lidé psát své vzkazy. Součástí výstavy jsou také mnohé interaktivní prvky - vzniklo zde malé nahrávací studio nebo box pro poslech hudebních ukázek. Využito je i promítací plátno pro projekci filmu Perný den. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak se nahrávaly písničky z rádií, či alespoň na moment zažít beatlemánii na vlastní kůži.

Výstavu, která vypráví strhující příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob, můžete navštívit od 28. dubna do 21. října vždy od úterý do neděle od 9.00 do 17.00.

Při svém třetím vystavení je Beatlemánie! obohacena o nové exponáty ze soukromých sbírek.

 

cernobílá fotografie členů skupiny Beatles a logo výstavy


 

Bližší informace o vstupném a otevírací době naleznete na oficiálních webových stránkách města Mimoň.

 

 

Beatlemanie! v Mimoni. Pohled do výstavního prostoru v Domě kultury Ralsko
Beatlemanie! v Mimoni. Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků