Antonín Dvořák a vlaky - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme v Českém muzeu hudby

Připravujeme (21.3.2014-29.3.2015)

Antonín Dvořák a vlaky

drobná výstava představí velkou lásku slavného skladatele

Prostor: Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2

Dvořákova vášeň pro lokomotivy je všeobecně známá a dokládá ji např. jeho výrok: „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu".

Malý Antonín byl svědkem stavby prvního železničního spojení mezi Prahou a Drážďany, v dospělosti pak často chodíval na pražská nádraží, diskutoval se strojvůdci nebo si stroje jen tak prohlížel. Během pobytu v New Yorku vlaky vystřídaly zaoceánské lodě a trajekty.

pohlednice s colorovanou fotografii pristavu v new yorku
Při pobytu v New Yorku chodil Skladatel pozorovat lodě do přístavu Hoboken.

Výstava připomene nejednu anekdotu týkající se Dvořákovy vášně pro vlaky ale i v zaoceánské lodě, kterým propadl během svého pobytu v New Yorku. Opomenut nebude ani obecný vývoj železnice v Čechách, který bude návštěvníkům představen prostřednictvím skladatelovy záliby. Nabízí se i otázka, zdali tento koníček nějak ovlivňoval skladatelovu tvorbu.

Dvořák často tvořil i během svých cest. Obecně se například traduje, že známá Humoreska č. 7 je inspirována rytmem jedoucího vlaku. Na stránkách partitury 7. symfonie d moll zase stojí skladatelova poznámka, že jej toto hlavní téma napadlo při vjezdu slavnostního vlaku z Pešti v roce 1884, přibližuje skladatelovu zálibu komisařka výstavy Kateřina Nová.

Drobná výstava Antonín Dvořák a vlaky, která je v Muzeu Antonína Dvořáka k vidění od 21. března, představí návštěvníkům prostřednictvím této skladatelovy záliby také vývoj železnice v Čechách. K vidění bude mimo jiné rukopis právě Humoresky č. 7, jedné z nejznámějších Dvořákových skladeb, jejíž vznik bývá s vlakem spojován.


Přečtěte si více o tématu na portálu Muzeum 3000:

Zpět

Zobrazit výpis článků