Josef Suk. Housle – můj osud - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme v Českém muzeu hudby

Připravujeme (25.5.2016-2.10.2016)

Josef Suk. Housle – můj osud

Výstava PRODLOUŽENA do 2. 10. 2016. Využijte poslední možnost a navštivte výstavu o jednom z nejslavnějších světových houslistů!

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Josef Suk (1929–2011) patřil k nejvýznamnějším houslistům 2. poloviny 20. století. Jeho životní dráhu předurčila slavná rodová tradice. Byl pravnukem Antonína Dvořáka a vnukem skladatele Josefa Suka.

fotografie dvou houslí
Housle Stradivari, zvané Libon, a housle Guarneri, zvané Princ Oranžský.

Josef Suk musel od počátku vyhovět náročným kritériím, která byla na něho kladena. Začátkem 50. let 20. století se etabloval jako zakladatel Sukova tria a v polovině 50. let pak také jako sólista. Začínal s Českou filharmonií, jejímž sólistou se stal počátkem 60. let. Záhy získal renomé v Evropě a velmi brzy i na dalších kontinentech. Vystupoval s předními českými i světovými dirigenty a interprety. Vyhledáván byl především jako interpret české houslové literatury, ale na repertoáru měl téměř všechna významná houslová díla světových skladatelů.

Výstava představí nejen mnoho zajímavých předmětů spojených s Josefem Sukem, ale také rodinné památky na houslistova dědečka a pradědečka, profesora Kociana a přední světové osobnosti hudebního života 2. poloviny 20. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout i nejcennější nástroje, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari, zvané Libon, a housle Guarneri, zvané Princ Oranžský. Ty dnes patří k nejvzácnějším hudebním nástrojům na světě. Dobové fotografie pak přiblíží atmosféru, v níž Josef Suk žil, od poúnorového Československa až po začátek 21. století.

Koho přiláká do muzea hudba, uslyší nádherný zvuk Sukových houslí z remasterovaných nahrávek a jeho umělecké výkony spatří na původních filmových záběrech. O tom, že i virtuos může mít obyčejné lidské zájmy, nás přesvědčí Sukova rozsáhlá sbírka autíček, tzv. angličáků, která jistě potěší nejen děti.

Všichni návštěvníci se také mohou pobavit u autodráhy ve tvaru houslového klíče, nebo si vyzkoušet hru na housle.

Doprovodný program:


Vstupné a otevírací doba:

viz  České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Pohled do výstavy Josef Suk. Housle – můj osud
Výstava prezentuje také autíčka, která Josef Suk vášnivě sbíral
Pohled do výstavy Josef Suk. Housle – můj osud
Pouzdra na housle Josefa Suka s etiketami světových hotelů
Na výstavě si návštěvníci prohlédnu i mnoho ocenění, které Josef Suk během své kariéry získal
Pohled do výstavy Josef Suk. Housle – můj osud

Zpět

Zobrazit výpis článků