František Kmoch a Sokolové - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Českého muzea hudby

Výstava (16.5.2012-10.9.2012)

František Kmoch a Sokolové

výstavka v Českém muzeu hudby

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

V Českém muzeu hudby je od 16. května připravena krátkodobá výstavka ke dvěma letošním významným jubileím - 100. výročí úmrtí českého hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha a zároveň 150. výročí založení Sokola.

František Kmoch byl se Sokolem spjatý prostřednictvím své kolínské kapely, která byla od samého počátku sokolská. Prožil s ní 40 let úspěšného vystupování po vlastech českých i v cizině a proslavil tak nejen českou dechovou hudbu, ale též sokolskou myšlenku.

Jeho činnost pro Sokol byla rozmanitá - nejen dirigoval, ale též skládal skladby, zejména dodnes oblíbené pochody, jako například Sokolský den nebo Za praporem sokolským. Sokolům skládali skladby i další čeští skladatelé počínaje Františkem Josefem Pelzem a jeho písní Lví silou, kterou později dopracoval rovněž František Kmoch. Za všechny ostatní jmenujme například Josefa Suka, Emila Štolce, Karla Weise i Julia Fučíka. 

Samostatnou kapitolou jsou skladby k sokolským cvičením na Všesokolských sletech, jejichž autory byli mimo jiné též významní čeští skladatelé, například Karel Šebor, Jaroslav Křička či Alois Aust. Na výstavce je možné zhlédnout rozmanitý výběr hudebnin od sokolských pochodových písní Františka Kmocha přes tisky známých sokolských pochodů až po ukázky skladeb pro XI. všesokolský slet v Praze v roce 1948.


Výstava je umístěna ve vitríně v rámci stálé expozice Českého muzea hudby.

Zpět

Zobrazit výpis článků