Giovanni Gabrieli - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Českého muzea hudby

Výstava (18.7.2012-10.9.2012)

Giovanni Gabrieli

400 let od smrti benátského skladatele

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Malá výstavka v Českém muzeu hudby připomene výročí 400 let od smrti skladatele Giovanniho Gabrieliho, jednoho z hlavních představitelů benátské hudby přelomu XVI. a XVII. století. Materiály ze sbírek muzea připomenou odkaz tohoto varhaníka z baziliky sv. Marka a uznávaného autora především vokální a instrumentální duchovní hudby.

Giovanni Gabrieli získal základy hudebního vzdělání u svého strýce a významného benátského hudebního skladatele Andrea Gabrieliho (1533-1585). Po absolvování studijní cesty do Mnichova se natrvalo usadil v Benátkách, kde působil nejen jako skladatel, ale i jako hudebník v kapele Orlanda di Lassa a varhaník v bazilice sv. Marka. Post varhaníka zastával prakticky až do své smrti roku 1612.

I když ovládal prakticky všechny důležité druhy a žánry jak ze sféry světské, tak i církevní hudby, proslavil se především svou vokální a instrumentální duchovní tvorbou.

Giovanni Gabrieli se významným způsobem též podílel na vývoji forem v oblasti raně barokní instrumentální hudby, jakou představovaly např. ansámblové sonáty a vícesborové canzony.

 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků