Smrt kmotřička - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Českého muzea hudby

Výstava (18.6.2014-11.10.2015)

Smrt kmotřička

Výstava pro velký úspěch prodloužena do 11. října 2015!

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Národní muzeum připravilo pro své návštěvníky na sezonu 2014/2015 výstavní cyklus s názvem SMRT, který poukazuje na smrtelnost jako základní rozměr života každého z nás.

Tento cyklus zahájila 18. června výstava Smrt kmotřička, zaměřená na umělecké ztvárnění smrti – jednoho z nejsilnějších a nadčasových inspiračních zdrojů v hudbě, literatuře, dramatu, filmu či ve výtvarném umění. Prostřednictvím uměleckých děl vzniklých na území Čech a Moravy v průběhu uplynulého tisíciletí může návštěvník vnímat také obecně kulturní aspekty smrti a jejich proměny.obrázek s textem: smrt - nevšední výstavní cyklus o životě

Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají barokní tisky, unikátní kresby Josefa Čapka z koncentračního tábora, autografy Dvořákova Requiem a Sukovy symfonie Asrael nebo legendami opředený náhrobek Svatá holčička. Součástí výstavy jsou také originální díla známých umělců Olbrama Zoubka, Vladimíra Franze nebo Karla Stádníka.

K vidění jsou i památky lidové slovesnosti, iluminace na téma tance smrti z období renesance, barokní kancionály, unikátní kresby umělců, kteří prošli koncentračními tábory, ale i exponáty ze současnosti.

Název Smrt kmotřička odkazuje k lidovým písním a pohádkám. S postavou Smrti se návštěvníci mohou setkat prostřednictvím předmětů a hudebních ukázek z opery Smrt kmotřička od Rudolfa Karla. Připomenou si také všeobecně známá díla jako je Erbenova Kytice, kterou poznají v různých formách, například i v podobě komiksu.

>> Podívejte se na VIDEO k výstavě na portálu Muzeum 3000


K výstavě byla vydána doprovodná publikace, kterou si můžete za 29 Kč zakoupit přímo na výstavě, nebo v e-shopu Národního muzea.

Vstupné a otevírací doba:

viz  České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1


Doprovodný program:

Pro školy:


Už máte kartičku věrnostního programu Národního muzea? Získejte zajímavé bonusy a slevy.

Noví i stálí držitelé kartičky nyní za návštěvu výstav z cyklu SMRT získají 50 bodů navíc, což znamená například 50% slevu na další vstupenku.
>>Více informací jak získat bonus
Národní muzeum není jen jedna budova


Výstava vznikla v rámci projektu Rok české hudby.

Pohled do výstavy Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby
Pohled do výstavy Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby
Pohled do výstavy Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby
Karel Stádník, Křížová cesta - detail
Pohled do výstavy Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby
Pohled do výstavy Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby

Zpět

Zobrazit výpis článků