Projekce filmu Devět kapitol ze starého dějepisu - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Historického muzea

Akce (4.9.2014)

Projekce filmu Devět kapitol ze starého dějepisu

Miloš Kopecký v ambiciózním dokumentu z 60. let. Promítáme 4. září v Nové budově Národního muzea.

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Ve čtvrtek 4. září v 11.00 vás zveme do Nové budově Národního muzea na projekci filmu Devět kapitol ze starého dějepisu. Promítání je součástí doprovodných akcí k výstavě První světová válka – prolog k 20. století, kterou Národní muzeum připravilo ve spolupráci se státním ústředním muzeem novodobých dějin Ruska v Moskvě.

Dokument Devět kapitol ze starého dějepisu představuje první světovou válku jako zásadní zlom světových dějin, který předznamenal zánik někdejších mnohonárodnostních říší a vznik nových států ve střední a východní Evropě, z nichž jedním bylo i Československo. Součástí projekce bude i odborný komentář.

fotografie miloše kopeckého sedícího před filmovým plátnem
Miloš Kopecký v dokumentu Devět kapitol ze starého dějepisu
Foto: Vojenský historický ústav Praha

Tento film patří mezi největší projekty armádního filmového studia v 60. letech 20. století. Práce na něm započaly už na počátku 60. let, na plátna kin byl uveden až na jaře 1969, což se projevilo i na jeho interpretaci událostí v období první světové války a na kladení si otázek o smyslu československé státnosti. Velmi brzy byl z distribuce stažen a obnovené premiéry se dočkal až v roce 1990.
Pro větší dynamičnost narace střídali ve filmu tvůrci dvě různé roviny. První z nich byly dotočeny v aranžovaném kinosálu, v němž herec Miloš Kopecký v roli průvodce filmem vstupoval do dialogu s historickými filmovými záběry a svým noblesním projevem prošpikovaným lehkým humorem spojoval vážně míněné pasáže, k nimž namluvili komentář Luděk Munzar a Jiří Šrámek.
Na zvukových efektech, které bylo třeba k němým filmovým záběrům dotočit, pracoval legendární barrandovský ruchař Bohumír Brunclík. Výtvarná podoba filmu byla dílem známého karikaturisty Miroslava Liďáka.

Vstup v ceně vstupného na výstavu.

Kopie filmu pochází ze sbírek Vojenského historického ústavu, který je získal v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb

Film „Devět kapitol ze starého dějepisu“: Studio ČAF, 1969; námět a scénář Roman Hlaváč a Pavel Háša, kamera Jaroslav Kadlec, hudba Jiří Šust, režie Pavel Háša; Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 2 763 metrů (94 minut)
Délka trvání (úvod filmu, projekce, případná diskuse) je předpokládaná na cca 2,5–3h

 

Zpět

Zobrazit výpis článků