Dokumentace voleb v českých zemích ve dvacátém století - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (27.1.2011)

Dokumentace voleb v českých zemích ve dvacátém století

přispějte i Vy do sbírek Národního muzea
výzva ke sběru předmětů týkajících se voleb ve 20. století

Národní muzeum se obrací k široké veřejnosti se žádostí o pomoc při sběru dokumentů, fotografií a předmětů vztahujících se k tématu parlamentních VOLEB v českých zemích ve dvacátém století. Zaslané artefakty obohatí naše poznatky o tomto fenoménu a budou rovněž využité na výstavě Národního muzea s názvem „VOLBY“, jež se bude konat v Národním památníku na Vítkově ve druhé polovině roku 2011. Posléze budou uloženy v depozitářích NM a budou přístupné pro badatele i pro využití na dalších výstavách. Žádáme ty, kteří mají ve svém vlastnictví některý z níže uvedených artefaktů a byli by rádi, aby zůstaly zachovány i pro další generace, aby takové předměty věnovali Národnímu muzeu pro výstavní a dokumentační účely.

 1. Hmotné artefakty
  • „Volební“ předměty – např. volební urny, slavnostní výzdobu volebních síní, odznaky, a další předměty spojené s konáním voleb, i s předvolební kampaní.
  • Případné písemné dokumenty spojené s konáním voleb – volební letáky, velkoformátové volební plakáty, volební brožury, volební lístky, „lidovou tvořivost“, karikatury, „ilegální“ tisky, texty básní a písní apod.
  • Další výtvory lidské tvořivosti spojené s fenoménem voleb

 2. Fotografická dokumentace
  • 1. Dobové fotografie všech aktivit spojených konáním voleb – fotografie volebních dnů, předvolebních kampaní, volebních místností, voličů, atd.
  • Nápisy na veřejných místech – veršované či jinak standardizované
  • Další výtvory lidské tvořivosti

 3. Nepublikované vzpomínky, paměti, autobiografické poznámky, nahrané či nafilmované (audio/video) vzpomínky

Máme zájem o všechny fenomény výše uvedeného typu, vytvořené v období let 1918–1992. Sbírka nemá časově omezenou platnost, předměty a věci je možné darovat kdykoliv. Kontakt: Mgr. Tomáš Bursík email: tomas_bursik@nm.cz tel.: 222 781 676 PhDr. Ivan Malý email: ivan_maly@nm.cz tel.: (+420) 222 781 676 Národní muzeum Oddělení novodobých českých dějin Václavské náměstí 68 115 79 Praha 1

Zpět

Zobrazit výpis článků