Erwin Raupp. Moravská Hellas 1904 - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (13.7.2012-9.9.2012)

Erwin Raupp. Moravská Hellas 1904

Národní muzeum se podílí na výstavě o jednom z prvních a nejvýznamnějších secesních fotografů

Výstava představuje výběr unikátních fotografií Erwina Rauppa (1863–1931), jednoho z prvních a nejvýznamnějších secesních fotografů, který působil v Drážďanech, Berlíně a Darmstadtu.

Na výstavě, kterou můžete navštívit v Galerii AMU na pražském Malostranském náměstí do 9. 9. 2012, spolupracuje Národní muzeum s Moravským zemským muzeem.

Rauppovy fotografie vyjadřují věcný obdiv k běžnému životu na jihovýchodní Moravě. Ve své době to byl první relativně komplexní a později nepřekonaný obraz lidové kultury v jejím každodenním i svátečním životě a jeden z prvních obsáhlých uměleckých dokumentů na světě.

Kdo to byl Erwin Raupp?

Erwin Raupp byl renomovaným portrétistou, krajinářem a jedním z prvních profesionálů, kteří se před rokem 1900 přidali k novému hnutí umělecké fotografie. Také jako jeden z prvních právě na jihovýchodní Moravě vyzkoušel umělecké možnosti momentní fotografie, umožněné novými přenosnými kamerami. Během několika týdnů zde fotografoval všední i sváteční život. Jeho svědectví je i ve světových souvislostech ojedinělé.

Erwin Raupp v časném létě roku 1904 odcestoval na Moravu, aby zde fotograficky zachytil „poslední rezervaci ve střední Evropě, která si zachovala pel svérázu téměř neporušený…“. V doprovodu uherskohradišťského publicisty a vynikajícího znalce lidové kultury Františka Kretze Erwin Raupp navštívil několik lokalit v okolí Uherského Hradiště a fotografoval zde například dobytčí trhy v Uherském Hradišti a Uherském Brodě, poutě na Velehradě a na Svatém Antonínku aj. Ušlechtilou technikou gumotisku zpracované pozitivy potom posílal zpět na Moravu – a tak se Rauppovy fotografie ocitly v českých muzejních sbírkách.

Výstavu doprovází již vydaný katalog, který představuje všechny dosud známé Rauppovy fotografie z Moravy, který vydalo Studio JB ve spolupráci s Národním muzeem a Moravským zemským muzeem.


 

Na jarmaku v Uherském Brodě. U vozu muž z Hradčovic
Muž z Javorníka v kožené korduli [v klobouku]
Na tarmaku (dobytčím trhu) v Uherském Brodě [muži a žena pod plátěným přístřeškem]

Zpět

Zobrazit výpis článků