Nové pověsti české - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (9.3.2010-30.10.2010)

Nové pověsti české

výzva ke sběru moderního folkloru

Národní muzeum se v souvislosti s přípravou výstavy „Nové pověsti české“ obrací k veřejnosti se žádostí o pomoc při sběru a dokumentaci projevů soudobého českého folkloru a lidové tradice. Prosíme ty, kteří mají ve svém vlastnictví některý z níže uvedených předmětů, aby je zapůjčili, popřípadě věnovali muzeu pro výstavní a dokumentační účely

Hmotné artefakty

  1. Dětská tradice – dětské památníky, zápisníky dospívajících s poezií a testy, náramky přátelství (vázané z bavlnek), pletené copánky z bužírek (používané např. jako přívěšky na klíče), skládanky z papíru, papírové modely bitev, podomácku vyráběné hračky a hry, loďky z kůry, céčka.
  2. „Novodobé kroje“ – oděv příslušníků hudebních subkultur (punk, skinhead, metal, emo, apod.), případně jiné projevy podobného druhu.
  3. Subkultura vojáků základní služby – zápisníky, památníky, metry, speciální vázání tkaniček.
  4. Subkultura trempů – tzv. „cancáky“, totemy, podomácku vyráběné pomůcky do přírody, podomácku vyráběné a upravované součásti oděvu, ozdoby, upomínkové předměty apod.

Fotografická dokumentace

  1. Dětské hry (tleskací hry, skákání přes gumu, skákání panáka, skládání „ornamentů“ z provázku – tzv. „provlékačky“).
  2. Nápisy na veřejných místech – veršované či jinak standardizované.
  3. Další výtvory lidové tvořivosti (např. pomníčky na místech nehod).

Texty současného folkloru

  1. Současný veršovaný folklor, ústně šířené písničky a básničky, dětské říkanky, rozpočítadla apod.
  2. Současné pověsti, městské legendy a fámy.
  3. Anekdoty a vtipy.
Máme zájem o všechny fenomény výše uvedeného typu, vytvořené v období od roku 1945 do současnosti (v případě fenoménu trempingu výjimečně i starší). K rozpoznání folklorních projevů vám mohou posloužit následující informace: Folklorní projevy lze charakterizovat jako neoficiální, spontánní, amatérskou a autentickou standardizovanou tvorbu. Folklorní tvorba se šíří při osobním kontaktu bez vlivu médií, vykazuje tvarovou jednotu, někdy s jistou možností individuálního projevu. Může jít též o nestandardní využití průmyslových výrobků (céčka). Pokud máte některé z uvedených předmětů či fotografií k dispozici, neváhejte kontaktovat pracovníky muzea dle kontaktních údajů uvedených níže. Všem potenciálním přispěvatelům etnologického výzkumu děkujeme. Kontakt: PhDr. Petr Janeček email: petr_janecek@nm.cz tel.: 257 323 063 Mgr. Adam Votruba, Ph.D. email: adam_votruba@nm.cz tel.: 257 325 766 Národopisné oddělení Národního muzea Zahrada Kinských 97, 150 00 – Praha 5

Zpět

Zobrazit výpis článků