TRADIČNÍ ČESKÉ LOUTKY NA TAIWANU - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (6.11.2007-31.1.2008)

TRADIČNÍ ČESKÉ LOUTKY NA TAIWANU

výstava Národního muzea v National Taiwan Museum, Taipei

National Taiwan Museum v roce 2005 v Praze pod názvem Formosa tisíce tváří představilo ostrov Taiwan: od geologického složení, přes neobvyklé přírodní útvary, endemické živočišné a rostlinné druhy až po tradiční i moderní taiwanské umění. Divadelní oddělení NM (autorka Lenka Šaldová, komisařka Vlasta Koubská) nyní připravilo výstavu Tradiční české loutky, která je v Taipei k vidění od 6. listopadu. Výstava přibližuje historii českého loutkového divadla, konkrétně fenoménu lidového loutkářství a rodinného loutkového divadla – Národní muzeum vystavuje na 70 historicky i výtvarně různorodých loutek a s nimi loutkářské dekorace a opony. K vidění na ní jsou loutky řezbářů Mikoláše Sychrovského, Antonína Suchardy či Jindřicha Adámka, s nimiž hrály od druhé poloviny 19. století loutkářské dynastie Dubských, Janečků, Šimků ad. A vedle toho loutky, se kterými se hrálo v první polovině 20. století v rodinách (drak, kterého Karel Svolinský vyřezal pro profesora Matějčka, Dlouhý, Široký a Bystrozraký - tzv. Alšovky, tj. loutky inspirované kresbami Mikoláše Alše atd.) nebo na amatérských scénách (ježibaba Aloise Šroifa, loutky Vojtěch Suchardy). Výstava má ambici seznámit Taiwance s českou zemí a kulturou v širokém slova smyslu: ukazuje, jak českou krajinu viděli významní výtvarníci, kteří malovali dekorace pro loutkové divadlo (Ota Bubeníček, Karel Štapfer, Jaroslav Panuška ad.). Představuje českou vesnici s jejími přirozenými centry (náves, kostel, hospoda) a romantizující pohled Čechů na vlastní dávnou historii. Dává nahlédnout do světa české pohádky jednak prostřednictvím ukázky tradičních českých pohádkových postav (drak, vodník, víla ad.), dále vyprávěním tří pohádkových příběhů Podívejte se na prezentaci výstavy na webových stránkách National Taiwan Museum: http://formosa.ntm.gov.tw/czech/en/main_en.htm

Ježibaba - loutka Aloise Šroifa, 20. léta 20. století.
Hospoda – loutky neznámých řezbářů (přelom 19. a 20. století), na pozadí scénický návrh Josefa Lady ke hře Malířský nápad
Čerti – loutky Jaroslava Krále (50. léta 20. století)
Vodníci - loutka vyrobená podle návrhů Karla Štapfera (1918), loutka Jaroslava Krále (50. léta 20. století) a loutka vyrobená firmou APAS (30. léta 20. století).
Rodinné loutkové divadlo - ze začátku 20. století s dekoracemi Karla Štapfera (tzv. Dekorace českých umělců, IV. série, 1920) a s loutkami vyrobenými firmou Antonín Münzberg (20.-30. léta 20. století).
Selka a sedlák – loutky, s nimiž hráli lidoví loutkáři z rodiny Dubských (2. polovina 19. století).
Vernisáž 6.11.: Michal Lukeš Michal Lukeš (generální ředitel NM) se podepisuje na pamětní list.
Vernisáž 6.11.: Michal Lukeš, Jaromír Talíř, Chin-chu Wong a další hosté Michal Lukeš (generální ředitel NM), Jaromír Talíř (náměstek ministra kultury ČR), Chin-chu Wong (ministryně kultury, Executive Yuan, Taiwan) a další čestní hosté vernisáže s taiwanskými a českými loutkami.
Vernisáž 6.11.: Lenka Šaldová provádí výstavou Lenka Šaldová (autorka výstavy) provádí výstavou čestné hosty v čele s ministryní kultury Chin-chu Wong, překladatelka Jana Benešová, v pozadí Jaroslav Talíř (náměstek ministra kultury ČR) a Michal Lukeš (generální ředitel NM).
Vernisáž 6.11.: Lenka Šaldová, Tsung-huang Hsiao a Vlasta Koubská Lenka Šaldová (autorka výstavy), Tsung-huang Hsiao (ředitel National Taiwan Museum) a Vlasta Koubská (komisařka výstavy).
Vernisáž 6.11.: Jaromír Talíř a Jaroslav Doleček Jaromír Talíř (náměstek ministra kultury ČR) a Jaroslav Doleček (ředitel České ekonomické a kulturní kanceláře v Taipei).
Vernisáž 6.11.: Chen Yu-Wei  a Jaroslav Talíř Chen Yu-Wei (ředitelka vzdělávacího a výstavního oddělení, National Taiwan Museum) a Jaroslav Talíř (náměstek ministra kultury ČR).

Zpět

Zobrazit výpis článků