Tajemství pušky ze zámeckého rybníka - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (22.6.2011)

Tajemství pušky ze zámeckého rybníka

v parku zámku ve Vrchotových Janovicích byla objevena historická puška

V expozici Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice je letos poprvé vystavena historická lovecká puška, nalezená při rekonstrukci rybníka v parku.

Nález v bahně rybníka

Když na jaře r. 2010 probíhala rekonstrukce rybníka Za vraty v zámeckém parku ve Vrchotových Janovicích vyzvedl bagr při odebírání bahna z prostoru při západním břehu, podél cesty na hřbitov rodiny Nádherných, historickou loveckou pušku. Byla to puška, kterou jsme znali z pamětnických vyprávění a při práci v rybníku doufali, že se podaří ji objevit. Hrála klíčovou úlohu v dramatických událostech na podzim r. 1943, způsobila, že tehdy prožili Sidonie Nádherná a její přítel, doktor a básník Jan Matina, dny plné obav a strachu. Celý téměř dobrodružný příběh se dozvíte při návštěvě zámku ve Vrchotových Janovicích.

Restaurování

Zbraň byla nalezena v zoufalém stavu – téměř sedm desetiletí ve vlhkém bahně rybníka ji těžce poznamenalo. Kovové části – hlavně a spouštěcí mechnismy byly hluboce prorezavělé, hlavně ohnuté, dřevěná pažba popraskaná, rozpadlá na několik dílů. Ale restaurátoři z Národního muzea - Adéla Skoupá a Jaroslav Kalous – se jí trpělivě několik týdnů věnovali a zázračně jí vrátili původní podobu. Jedná se o dvouhlavňovou loveckou pušku se zápalkovými zámky, nejspíš brokovnici (poškození hlavně bylo tak značné, že to nelze přesně zjistit) z 1. poloviny 19. století. Na zámkové desce byly zbytky signatury, která velmi pravděpodobně ukazuje na puškaře Windirsche (buď se jedná o Jana Windirsche z Karlových Varů, nebo jiného puškaře téhož příjmení, jehož zbraně jsou vystaveny v zámku Orlík a v zámku Ohrada u Hluboké).

Lovecká puška a Sidonie Nádherná

Historická lovecká zbraň, kterou jsme při čištění rybníka objevili, už od počátku vystupovala ze vzpomínek pamětníků, poznámky o událostech, ve kterých hrála důležitou roli, se objevují i v diáři Sidonie Nádherné z r. 1943. Návštěvníci se s ní od června mohou setkat v zámecké expozici věnované rodině posledních majitelů a průvodci jim budou vyprávět její příběh, který je součástí životního příběhu Sidonie Nádherné z Borutína.

Tajemství pušky ze zámeckého rybníka
Tajemství pušky ze zámeckého rybníka
Tajemství pušky ze zámeckého rybníka

Zpět

Zobrazit výpis článků