Zámek Vrchotovy Janovice otevřel brány návštěvníkům - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (19.5.2014)

Zámek Vrchotovy Janovice otevřel brány návštěvníkům

Místo spojené s osudem Sidonie Nádherné z Borutína si mohou prohlížet do konce září, park zve k procházkám v každém ročním období.

Prostor: Zámek Vrchotovy Janovice, 257 53 Vrchotovy Janovice

Výlet do Janovic, to je příležitost projít zámek s expozicemi Národního muzea, které přibližují život v Čechách 19. století, vyprávějí příběh rodiny posledních soukromých majitelů Nádherných z Borutína a představují zajímavou a nepříliš známou historií zvonařského řemesla v českých zemích.

fotografie zámecké zahrady
zámecká zahrada je kouzelným místem pro procházky

I dlouholetá expozice může překvapit
Stálá expozice „Společnost v Čechách 19.století“ je cestou proti proudu času za životem našich předků v 19.století. Ve vzácné a působivé společnosti originálních předmětů ze sbírek Oddělení starších českých dějin mají teď návštěvníci možnost díky projektu Zásuvky nahlížet do skrytých míst zámecké expozice. Letos v létě mají zásuvky v janovickém zámku připravená rozmanitá překvapení.

Obnovená schodišťová hala
Po restaurování nástěnných a nástropních maleb došlo loni k obnově podlah z parketových čtverců a širokých prken i jedinečného schodiště z dubových, malebně profilovaných stupňů. Halu si nechal postavit hrabě Arnošt František z Vrtby v polovině 18.století, když rozsáhlý požár zničil jeho votický zámek a hlavním rodinným sídlem se staly právě Janovice.

Rehabilitace zámeckého parku
Byla by škoda navštívit Janovice a minout možnost projít se parkem, posedět u jednoho z kamenných stolů a podívat se, co je tu nového.
Rehabilitace parku probíhá postupně tak, jak se daří získávat na jednotlivé práce finanční prostředky. Národní muzeum vynakládá ze svého rozpočtu maximum, je ovšem nezbytné získávat finance i z dalších zdrojů. Významný příspěvek poskytla vláda SRN, opakovaně jsme získali dotaci ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek. Převratnou příležitost pro janovický park představují evropské fondy. V rámci Operačního programu Životní prostředí došlo k vyčistění a rekonstrukci rybníku Za vraty. Projekt revitalizace zeleně umožňuje odborné ošetření letitých stromů, úpravy keřových skupin, finančně náročnou likvidaci invazních bylin a výsadby, díky nimž se vracejí původní dřeviny parku Sidonie Nádherné. Nejnověji jsou z tohoto zdroje připravené finance, které promění bažinatý prostor na místě původního Městečského rybníka v louku s několika tůněmi.


Těšíme se na vaši návštěvu.

Kouzelná atmosféra zámeckého parku
V interiéru zámku si mohou návštěvníci prohlédnout mnoho zajímavých předmětů
Zámek Vrchotovy Janovice
Expozice českého zvonařství je umístěna ve sklepních prostorách zámku.
Park nabízí mnoho malebných zákoutí
Park nabízí mnoho malebných zákoutí

Zpět

Zobrazit výpis článků