První světová válka – prolog k 20. století - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme - Historické muzeum

Připravujeme (27.6.2014-7.9.2014)

První světová válka – prolog k 20. století

výstava představuje unikátní předměty zapůjčené z Moskvy

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Nová výstava představuje návštěvníkům život na frontě i mimo ní v období první světové války, jedné z výchozích a stěžejních etap dějin 20. století.

 Vítězové a poražení.Moskva,1915.Papír, litografie.
Litografie z roku 1915 nese název Vítězové a poražení.

Téměř 450 vystavených unikátních předmětů pochází z moskevského Státního ústředního muzea novodobých dějin Ruska a v České republice jsou prezentovány vůbec poprvé právě při příležitosti 100. výročí začátku Velké války. Mezi exponáty naleznou návštěvníci takové zajímavosti, jakými jsou například klíče od komnat Alexandrovského paláce, kde byla vězněna carská rodina, pouzdro revolveru věznitele Romanovců, model křižníku Aurora nebo předměty spojené s československými legionáři, působícími na území východní fronty a Ruska.

Výstava, která je součástí celorepublikového projektu Velká válka, přináší ojedinělý pohled ruských historiků na válečný konflikt, který od základu změnil nejen Rusko, ale celý svět.

První světová válka změnila dějiny světa

Výstava představuje život ruské společnosti v období Velké války. Ukazuje nejenom situaci na poli válečném, kdy reflektuje témata jako např. hrdinství, dobročinnost, sebeobětování, ale i život dobové společnosti, válečné zázemí a zásadní politické zlomy, které se v Rusku odehrály v roce 1917. Revoluční otřesy a tři politické režimy naprosto změnily politickou, ekonomickou, sociální, demografickou, duchovní a kulturní sféru ruské společnosti. Změnilo se její sociální a třídní složení. Velký prostor výstava věnuje i působení československých vojáků v ruské carské armádě a následně v československých legiích, kteří se do válečných i politických událostí na východě významně zapojili.


Komentovaná prohlídka

Proběhne 25. 8. 2014 od 14:00 s komisařem výstavy ředitelem Historického muzea Národního muzea Markem Junkem.
Komentovaná prohlídka je v ceně běžné vstupenky do muzea a není nutné ji dopředu rezervovat.

 

Unikátní exponáty poprvé v České republice

Stejně jako Velká válka je i nová výstava plná kontrastů – představuje tragédii války prostřednictvím budování zajateckých táborů, poprav, používání bojových plynů, ale zaměřuje se i na hrdiny ruské armády a vojenskou techniku, která přispěla k technologickému pokroku na začátku 20. století.
Návštěvníci nahlédnou do polního velitelského stanoviště Ruské imperátorské armády vybaveného válečnými mapami, Morseovým aparátem a telefonem. Prohlédnout si mohou různé druhy ruských uniforem, válečná vyznamenání bojujících stran, chladné zbraně, agitační plakáty, bojové prapory i modely bojové techniky. Lidská tragédie války je pak představena na příkladu hrdinské obrany pevnosti Osovec s proslulým útokem mrtvých, který dokládá rozsah nehumánnosti používání bojových plynů při provádění válečných operací, nebo na vzniku koncentračních táborů. Sanitární vagon s rekonstrukcí pracovního místa vojenského lékaře, originálními pomůckami zdravotní sestry i přenosným zubařským vybavením upozorňuje na téma milosrdenství a dobročinnosti. Každodenní život na frontě pak dokládají dopisy z domova, popelník z pláště granátu, svícen ze součástí pušky nebo polní lahve. Dramatický politický vývoj Ruska na pozadí válečného konfliktu dokládají předměty připomínající převzetí moci bolševiky ve Velké říjnové socialistické revoluci, která odstartovala ničivou občanskou válku mezi rudogvardějci (příznivci bolševiků) a bělogvardějci (příznivci starého režimu).
Mezi největší unikáty výstavy však patří klíče od komnat Alexandrovského paláce v Carském Selu, kde byl poslední ruský car Mikuláš II. Romanov se svou manželkou a dětmi vězněn. Dalším předmětem spojeným s Romanovci je pouzdro revolveru správce Domu zvláštního určení v Jekatěrinburgu J. M. Jurovského, který velel popravě carské rodiny v roce 1918.


Už máte kartičku věrnostního programu Národního muzea? Získejte zajímavé bonusy a slevy.

Noví i stálí držitelé kartičky nyní za návštěvu výstav z cyklu SMRT získají 50 bodů navíc, což znamená například 50% slevu na další vstupenku.
>>Více informací jak získat bonus
Národní muzeum není jen jedna budova


Vstupné a otevírací doba viz Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1


obrázek s textem: smrt - nevšední výstavní cyklus o životě

Výstava je pořádána ve spolupráci Národního muzea a Státního ústředního muzea novodobých dějin Ruska.

Výstava je součástí projektu Velká válka.

 

 logo velka valka

 

Zpět

Zobrazit výpis článků