A přijely tanky ... Příběhy - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (21.8.2008-6.10.2008)

A přijely tanky ... Příběhy

instalace před budovou Národního muzea, výstava dokumentů a fotografií ve vstupní hale a levé vstupní chodbě

Prostor: Národní muzeum, Václavské nám. - vstupní hala a choba v přízemí vlevo

 Srpnová okupace v roce 1968 silně poznamenala nejenom československé dějiny, ale také osudy Národního muzea. Už v první den okupace byla rozstřílena fasáda jeho hlavní budovy a Národní muzeum se tak stalo jedním ze symbolů srpnové okupace. Proto Národní muzeum pořádá výstavu ke 40. neblahému výročí srpnové okupace.

1. část výstavy - prostor před budovou Národního muzea: DOBOVÁ ATMOSFÉRA SRPNA 1968

Prezentace výstavy před budovou Národního muzea byla ukončena v původním datu - ke 30.9.2008. Venkovní část výstavy před vstupem do hlavní budovy připomíná atmosféru a náladu v pražských ulicích v srpnu 1968. Mimo jiné zde je k vidění tank T54B ze sbírek Vojenského technického muzea v Lešanech (Tank je stejného typu jako tanky v Praze v srpnu 1968. Podle jedné z dobových fotografií byl pomalován bílými pruhy a nese číslo 212) a stánek s ukázkami dobového tisku. Součástí projektu je i prezentace s názvem "Oběti okupačních vojsk v roce 1968", kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

2. část výstavy - vstupní hala Národního muzea: OBDOBÍ PRAŽSKÉHO JARA, SRPNOVÉ OKUPACE, POSRPNOVÉHO VÝVOJE A NÁSTUPU NORMALIZACE

Zpřístupnění této části výstavy bylo prodlouženo do 6.10.2008. Výstava se dotýká zajímavých témat, např. událostí spojených se smrtí Jana Palacha nebo s olympiádou v Mexiku či s Mistrovstvím světa v hokeji v březnu 1969. Důležitou součástí výstavy jsou některé předměty, jež jsou v České republice vystaveny poprvé, zejména z pozůstalosti Alexandra Dubčeka a Jana Palacha.

3. část výstavy - chodba v přízemí vlevo: OSOSBNÍ SVĚDECTVÍ A VZPOMÍNKY ÚČASTNÍKŮ

Zpřístupnění této části výstavy bylo prodlouženo do 6.10.2008. Osobní svědectví a vzpomínky přímých účastníků událostí srpna 1968, dobové fotografie a artefakty.

Volněji navazuje 4. část výstavy: VÝBĚR FOTOGRAFIÍ ZE SRPNA 1968

Vybrané snímky z mnoha fotografií zaslaných Národnímu muzeu občany na základě výzvy v České televizi. Více informací o této výstavě, která potrvá až do 23.11.2008, naleznete ZDE. Výstava A přijely tanky ... vznikla ve spolupráci Národního muzea, Vojenského historického ústavu, Senátu České republiky a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Plakát výstavy ke stažení: Plakát k výstavě (PDF; 811 kB)

PRACOVNÍ LIST K VÝSTAVĚ PRO ŠKOLY a soutěž s Pracovními listy
Pracovní list k výstavě vznikl s ohledem na znalosti žáků 2. stupně ZŠ a tím pádem i studentů středních škol, otázky pracovního listu vychází z konkrétního obsahu jednotlivých informačních panelů na výstavě. Pracovní list ke stažení a informace o soutěži s Pracovními listy (dokument Word; 38 kB)

Z vernisáže: Tank před Národním muzeem Tank zde bude stát až do konce výstavy - 30.9.2008.
Z vernisáže: Auto veřejné bezpečnosti Auto zde bylo pro dokreslení dobové atmosféry zaparkováno pouze v době vernisáže výstavy.
Z vernisáže: Čenové Klubu vojenské historie Vojáky v dobových uniformách jste mohli před Národním muzeem potkat také pouze na vernisáži výstavy.
Pohled do vstupní haly Národního muzea - projekce dobových filmových dokumetů, dobové fotografie a tištěné dokumenty a mimo jiné také artefakty z pozůstalostí Alexandra Dubčeka a Jana Palacha.

Zpět

Zobrazit výpis článků