Bulharský lidový šperk - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (2.3.2012-2.9.2012)

Bulharský lidový šperk

výstava šperků a dalších jedinečných předmětů prodloužena do 2. 9. 2012

Prostor: Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Výstava představuje unikátní předměty z oblasti Bulharska a přiblížuje historický vývoj bulharského šperku v tradičním prostředí i jeho spojení s lidovým krojem.

Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní kolekci bulharských šperků Regionálního etnografického muzea Plovdiv a pět vzácných krojových celků z různých oblastí Bulharské republiky.

> Vystavena je i sbírka bulharských lidových šperků Národního muzea a zajímavé krojové součástky – výšivky, textilie, obuv a další.

Bulharský lidový šperk disponuje vyváženou formou a výzdobou, které se utvářely po staletí. Ve šperkařské výrobě se projevují prvky středověkého a dokonce i antického vysokého umění, bulharský lid si ale v průběhu věků vytvořil i své vlastní tvary a specifické typy výzdoby. Šperky užívané v lidovém prostředí vyráběli školení řemeslníci ve městech a jsou pozoruhodné především díky svým archaickým a unikátním tvarům.

> Podle ženiných šperků, jejich materiálu, barvy a ozdob na šatech se soudilo na zámožnost domácnosti

Do šperků bulharské ženy ukládaly velkou část mincovního bohatství své rodiny. Výstava obdobně představí bohatství bulharského lidového šperku - náhrdelníky, čelenky, prsteny, náušnice, náramky, jehlice, ale i opasky a pásky zdobené vkládanými perleťovými a vyřezávanými destičkami s různými náboženskými i světskými motivy, včetně šperků využívaných jako magické amulety a talismany. Představeny budou nejen unikátní soubory šperků, ale i technologie jejich zpracování a využití v kontextu bulharské tradiční lidové kultury.

Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Regionálním etnografickým muzeem Plovdiv a Bulharským kulturním institutem. 

Před vystavením musely všechny předměty projít rukama restaurátorů Národního muzea. Odborné vyčištění vrací šperkům jejich krásu
Před vystavením musely všechny předměty projít rukama restaurátorů Národního muzea. Odborné vyčištění vrací šperkům jejich krásu
Na výstavě jsou k vidění i krásně zdobené kroje...
Pohled do výstavy Bulharský lidový šperk
Detail ozdobného pásu
Technika smaltování byla použita i pří výrobě tohoto krásného pásu

Zpět

Zobrazit výpis článků