Čerti - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (11.5.2017-22.10.2017)

Čerti

Vydejte se s námi do pekla!

Prostor: Muzeum české loutky a cirkusu, Velké náměstí 43, 383 01 Prachatice

Čert, ďábel, satan, pekelník, ďas, nečistej, černej myslivec, čerchmant, antikrist, červivec, čmert, zlý…  Mnoho podob má v češtině pojmenování personifikovaného zla, které bojuje s principem dobra dvěma hlavními zbraněmi: pokušením a klamem. Jeho úkolem je svádět lidi ke hříchu a ten pak trestat.

fotografie z vystavy

Výstava, kterou připravilo Divadelní oddělení Národního muzea, je zaměřena rovným dílem na dětské i dospělé návštěvníky. Nechává je nahlédnout do tajemného Pekla obydleného loutkovými čerty, plnit nejrůznější čertovské úkoly a připomíná významné činoherní, operní i baletní tituly, v nichž se lidé střetávají s pekelnými silami - mapuje výskyt postavy čerta a ďábla v dramatické literatuře, resp. na českém jevišti.

Výstava upozorňuje mj. na různé verze faustovského mýtu: příběh Fausta, který vstoupil do spolku s ďáblem, aby získal mládí, slávu a především klíč k veškerému poznání, se pro nejednoho umělce stal celoživotní posedlostí. Johann Wolfgang Goethe svou ur-verzi napsal v roce 1772, první díl Fausta vyšel o šestatřicet let později a druhý díl až v roce 1832. V Prachaticích je vystaven mj. unikátní kostým Mefistofela z garderoby sólisty Národního divadla Viléma Heše, který ho oblékal v inscenaci Gounodovy opery Faust a Markétka. Kostým byl pro výstavu kompletně restaurován a je chloubou divadelní sbírky Národního muzea.

Český pohádkový čert se od ďábla ztělesňujícího všudypřítomné zlo zásadně liší. Není to bytost hrozivá, ale většinou hloupá a popletená, kterou lze snadno přelstít a zesměšnit, objevuje se dokonce i spravedlivý čert, který pomáhá dobrým lidem proti zlým. Originály a reprodukce scénických a kostýmních návrhů a fotografií připomínají významné inscenace pohádkových komedií Jana Drdy (Hrátky s čertem, Dalskabáty, hříšná ves), české operní klasiky (Dvořákova opera Čert a Káča a Smetanova Čertova stěna) či báchorek Josefa Kajetána Tyla. Výtvarným leitmotivem výstavy je v odborné části scénický návrh Františka Zelenky pro inscenaci opery Čert a Káča, v dětské části pak scénický návrh Josefa Lady pro inscenaci Tylova Strakonického dudáka. Vystaveny jsou originální scénické návrhy dalších významných českých scénografů (Václava Gottlieba, Josefa Weniga, Květoslava Bubeníka, Zdenka Seydla, Františka Kolára a Hugo Steinera).

Téměř tři desítky loutek, aranžovaných v tajemném pekle i na dalších místech inspirativního podstřešního výstavního sálu, odrážejí oblibu čertovské chásky v českém loutkovém divadle.


Otevírací doba a vstupné:

Informace o vstupném, otevírací době apod. viz Muzeum české loutky a cirkusu

Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků