Grammatyka Cžeska - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (16.10.2015-10.1.2016)

Grammatyka Cžeska

výstava představí vývoj žánru gramatik češtiny

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava s názvem Grammatyka Cžeska představí vývoj žánru gramatik češtiny od 16. do 19. století. Veřejnosti bude poprvé předložen soubor nejdůležitějších starých tisků gramatik v jejich knižní i digitální podobě.

Zájemcům bude představen nepřetržitý vývoj mluvnic češtiny od tzv. náměšťské mluvnice k Janu Gebauerovi, autoru dodnes užívaných příruček. Gramatiky budou nahlíženy z různých pohledů: z hlediska obsahu se zaměří na ustálení gramatického výkladu v podobě, která nejlépe popisuje český jazykový systém. Nastíněny budou také žánrové a oborové přesahy vyvolané aktuálními potřebami uživatelů. Protože první gramatiky měly přímou souvislost s biblickým textem, jehož český překlad ovlivnily, umožní výstava nahlédnout do tří význačných tisků biblí – Melantrichovy, Kralické a Svatováclavské.

Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace i díky propojení s QR kódy a elektronickou studovnou starých mluvnic ve Vokabuláři webovém.

K výstavě bude vydán obsáhlý katalog, který bude sloužit jako monografická příručka k dějinám mluvnictví. V muzejním obchodě bude také k zakoupení tematické pexeso s portréty významných jazykovědců.
 
Podívejte se na video o výstavě vytvořené Ústavem pro jazyk český AV ČR:
Výstava, kterou pořádá oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Národním muzeem, se koná v rámci oslav 125 let Akademie věd. V rámci těchto oslav se v Nové budově Národního muzea koná i výstava Věda – národ – dějiny.
 
Výstava se pořádá v rámci projektu Ministerstva kultury ČR č. DF12P01OVV028.

Pohled do výstavy
Výstava s názvem Grammatyka Cžeska představí vývoj žánru gramatik češtiny od 16. do 19. století.
Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel