Hudba a politika - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (15.5.2014-15.3.2015)

Hudba a politika

výstava trvá do 15. března

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Co činí z hudby často využívaný politický nástroj? Jaký vliv má hudba na lidské myšlení a jaký účinek má na masy? Pomocí dobových artefaktů, zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů představí výstava v Národním památníku na Vítkově různé formy spojení hudby a politiky na našem území od revolučního roku 1848 do současnosti.

fotografie namesti zaplneneho lidmi

Výstava Hudba a politika přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.

Hlavním exponátem výstavy je sama hudba

Četné hudební ukázky návštěvníci uslyší nejen volně v prostoru výstavy, ale vychutnat si je mohou i ze sluchátek. Působení hudby dokreslují rukopisy, dobové tisky, fotografie, dokumenty, osobní předměty, hudební nástroje i umělecká díla.
 
K vidění je například originál Písně Svobody od Bedřicha Smetany z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové, terezínská partitura dětské opery Brundibár, doživotní Zlatý slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 nebo mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku 70. let 20. století.
 
Výstava představuje také politické osudy několika vybraných děl různých hudebních žánrů. Na nich ukazuje, jak hudba nabývá svoji politickou funkci a jak může být využívána, či zneužívána pro zcela protichůdné politické cíle.

Obstáli byste před socialistickou rekvalifikační komisí?

Návštěvníci se mohou do výstavy také sami aktivně zapojit. Během prohlídky se návštěvník seznámí v tzv. badatelně prostřednictvím dobových dokumentů a nahrávek také s represí v hudebním životě v socialistickém Československu. Vyzkoušet si může i rekvalifikační zkoušky, které hudebníci v éře socialismu podstupovali.
Pro návštěvníky jsou připraveny také tematické komentované prohlídky.
 

Doprovodné programy


Stáhněte si zdarma aplikaci do mobilu

Získejte průvodce nejen touto výstavou, ale i dalšími výstavami a expozicemi Národního muzea. Prohlížejte fotografie a videa, poslouchejte audionahrávky, začtěte se do zajímavých informací...

grafické tlačítko - více informací o aplikaci

 

 
Otevírací dobu, vstupné a další informace naleznete v sekci
Navštivte nás – Národní památník na Vítkově


 
Podívejte se na video z výstavy:
 

 

Výstava vznikla v rámci programu Rok české hudby.

Pohled do výstavy Hudba a politika
Paruka Libuše z opery Bedřicha Smetany. Z pozůstalosti Emy Destinnové.
Obaly hudebních desek

Zpět

Zobrazit výpis článků