Návrat volyňských Čechů do staré vlasti – 70. let od reemigrace - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (22.8.2017-31.1.2018)

Návrat volyňských Čechů do staré vlasti – 70. let od reemigrace

Menší výstava připomínající krajany na Ukrajině.

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Tento rok uplyne sedmdesát let od reemigrace volyňských Čechů, do jejich staré vlasti. Národní muzeum toto výročí připomíná menší výstavou. Svůj návrat si vyvzdorovali a vybojovali. Na Volyni, která se rozkládá v dnešní Ukrajině, prožili spoustu dramat. Prošli bezpočtem zkoušek, ve kterých obstáli. Obstáli i v boji za osvobození země svých předků. Do čs. zahraniční armády se totiž hlásily celé rodiny, muži i ženy, mladí i staří.  Volyňáci pak tvořili naprostou většinu mezi vojáky čs. armádního sboru na východní frontě.

fotografie černobílá

Před svým válečným vystoupením pod československou vlajkou u Dukly poznali hrůzy nacistické i sovětské okupace, několikrát kolem jejich domovů prošla fronta. Byli svědky vyvražďování židů nacisty, objektem stalinistického teroru, obětmi banderovců, Němců i Sovětů. Jejich semknutost jim umožnila v dramatickými okolnostmi zmítané Volyni prosperovat, v časech druhé světové války přežít a přispět k osvobozování země jejich předků. Za tento svůj přínos si vysloužili možnost reemigrace do Československa.

Navracení se volyňských Čechů však bylo komplikovaným procesem a bylo vynaloženo značné diplomatické a posléze organizační úsilí, aby se optanti dostali bezpečně do Československa. Ani tady však jejich příběh nekončí, neboť si tu museli vybudovat znovu domovy a znovu se museli přizpůsobit okolí. To vše za dozoru StB, která v nich viděla možné riziko pro režim.

Výstava návštěvníkům představí osudy komunity volyňských Čechů, historii, kterou spoluvytvářeli a události, jež je zasáhly a přiměly k rozhodnutí vrátit se do českých zemí.

Vstupné v rámci běžného vstupného do objektu.

Zpět

Zobrazit výpis článků