Onen svět - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (24.7.2014-31.5.2015)

Onen svět

Výstava představí téma smrti v lidové kultuře. Výstava potrvá do 31. 5. 2015

Prostor: Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Výstava v salonku v 1. patře Národopisného muzea – Musaionu přibližuje zvyky a způsoby, jakými se naši předkové v tradičním lidovém prostředí vyrovnávali s odchodem členů rodiny v rámci celé vesnické komunity.
Představuje téma smrti v lidové kultuře v 19. a na počátku 20. století na ukázkách lidového umění, smutečního textilu nebo pověrách k ochraně proti neštěstí, nemoci či smrti.

fotografie moreny - figuriny predstavujici smrt

Masopustní maska nevěsta smrt z počátku 20. století.

Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po loučení se s nebožtíkem udržovány. Vystaveny jsou masky z masopustních průvodů jako podoby personifikované smrti i četné ukázky pověrečných prostředků z oblasti lidové magie, kterými se lidé bránili proti nemoci a skonu. Součástí výstavy jsou předměty používané při loučení se zemřelým – například rakev, kříž na rakev, pohřební a smuteční textilie, i předměty poukazující na víru pozůstalých, které často symbolizují spojení křesťanské tradice s pohanskými zvyky (svíčka, růženec, modlitební knížka, svaté obrázky, ale také výbava rakve – věci na nebožtíkovu poslední cestu).

Výstava Onen svět seznamuje s představami a personifikacemi smrti v lidových zvycích, kde nejdůležitější roli hrály masky smrti při masopustních průvodech a smrtka jako symbol zimy vynášená ze vsi na smrtelnou neděli před Velikonocemi.

Výstava rovněž připomíná obraz smrti ve folkloru (písních a pohádkách), který často inspiroval i významné umělce, např. balada Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena zpracovává po svém lidové baladické podání známé pod názvem Ženich umrlec. K vidění jsou také bohatě zdobené barokní dveře s vyobrazením kostlivce, které tvořily součást mobiliáře bývalé lékárny z kláštera kapucínů na Hradčanech. Sloužily jako průchod repositorii a oddělovaly prostor lékárenské oficíny od jejího zázemí, kam měl přístup pouze lékárník. Kostlivec s kloboukem na hlavě a holí (násadou kosy) se zavěšeným košem s léčivými bylinami přes rameno zde vystupuje jako zahradník Dobré smrti. Vyobrazení personifikované Smrti zde přirozeně budilo strach i respekt zároveň.

Doprovodný program:

 

>> Podívejte se na VIDEO k výstavě na portálu Muzeum 3000


K výstavě byla vydána doprovodná publikace, kterou si můžete za 29 Kč zakoupit přímo na výstavě, nebo v e-shopu Národního muzea.

obrázek s textem: smrt - nevšední výstavní cyklus o životě

Vstupné a otevírací doba:

viz Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Už máte kartičku věrnostního programu Národního muzea? Získejte zajímavé bonusy a slevy.

Noví i stálí držitelé kartičky nyní za návštěvu výstav z cyklu SMRT získají 50 bodů navíc, což znamená například 50% slevu na další vstupenku.
>>Více informací jak získat bonus
Národní muzeum není jen jedna budova


Výstava je součástí výstavního cyklu SMRT

 

 


 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků