Pavel Tigrid. Hlas svobody - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (25.10.2017-31.3.2018)

Pavel Tigrid. Hlas svobody

Výstava k 100. výročí narození Pavla Tigrida

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Národní muzeum připravilo ve spolupráci s Národním archivem výstavu o Pavlu Tigridovi u příležitosti 100. výročí jeho narození.

svatební fotografie
15. února 1947 se Pavel Tigrid oženil s Ivanou Myškovou

Pavel Tigrid byl významný český novinář, publicista a politik, který byl dvakrát donucen opustit Československo a v exilu prožil většinu svého života. Patřil mezi nejvýraznější představitele československého protikomunistického exilu.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná Pavla Tigrida nejen prostřednictvím fotografií, ale nabízí také pohled na řadu zajímavých dokumentů, například řidičský průkaz Pavla Tigrida z roku 1936; časopisy Kulturní zápisník a Review 43, které vydával za války v Londýně; průkaz pro akreditované novináře pro britskou, francouzskou a americkou okupační zónu v Německu, díky němuž mohl Pavel Tigrid odjet na reportážní cestu po britské zóně v únoru 1948 a unikl tak zatčení; řidičské oprávnění vydané Rádiem Svobodná Evropa v roce 1949 a náhradní řidičský průkaz vydaný ve státě New York v roce 1952. Návštěvník si může na výstavě přečíst některá čísla časopisu Svědectví a zhlédnout rozhovor Petra Kotyka s Pavlem Tigridem z 90. let.

Rodina Tigridova s Ivo Ducháčkem. Héricy, 1978. Zleva: Gregory, Deborah, Kateřina, Ivana a Pavel Tigridovi; sedící Ivo Ducháček.
Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem, 80. léta. Dole zleva: Vilém Prečan, Pavel Tigrid, Jiří Lederer; nahoře druhý zleva Milan Horáček, uprostřed Ivana Tigridová, vpravo Zdeněk Mlynář.
Ivana a Pavel Tigridovi na Konopišti, 1995.

Zpět

Zobrazit výpis článků