Svatba - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (16.6.2017-7.1.2018)

Svatba

Jak vypadala v minulosti pravá vesnická veselka? To ukazuje výstava v Národopisném muzeu Národního muzea.

Prostor: Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Výstava přenese návštěvníky do atmosféry přípravy venkovské svatby. Co vše tato velká chvíle obnášela?

Jak se nevěsta a ženich oblékali ke svatebnímu obřadu? Co bylo součástí věna, jak vypadaly svatební kytice, výzdoba a hostina, nebo jak vznikla tradice družiček a svatebního závoje? Odpovědi na tyto otázky naleznou návštěvníci Národopisného muzea na výstavě Svatba, která je zaměřena na všechny důležité momenty tradiční svatby na venkově v Čechách a na Moravě v 19. a 20. století.

Jednou ze stěžejních částí svatby je svatební obřad a jeho velkolepé přípravy, které mnohdy trvaly i několik týdnů. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout, jaké kroje si k této slavnostní události oblékali ženich a nevěsta. U svatebního oblečení se uplatňovaly tradiční starší typy oděvů a krojových prvků, které ukazovaly jejich mravopočestnost i místní kulturní identitu. Výstava prezentuje několik svatebních krojů z různých regionů – např. kroj nevěsty s čepením z jižní Moravy (1975) či šaty družičky z Mladoboleslavska (40. léta 19. století). Vystavena bude i unikátní svatební kytice z východních Čech (Litomyšlska) nebo vysoký svatební koláč ze střední Moravy (Hané).


Doprovodný program:

  • Podještědská svatba
    Folklórní soubor Horačky připomene, jak se kdysi strojila svatba v Podještědí, na co se dbalo a na co se nesmělo zapomenout.
    21. 10. 2017 / 17.00 / vstup zdarma

Vstupné a otevírací doba

viz Národopisné muzeum Národního muzeaNahlédněte do výstavy ve virtuální podobě na portálu eSbirky.cz.

Kroj nevěsty s čepením,  jižní Morava, Slovácko, okres Uherské Hradiště, Hluk, 1975
Svatební pryska s motivem nevěsty a ženicha a s nápisem, skleněná, zdobená emailovou malbou, Čechy, první polovina 19. století
Dřevěná svatební truhlička (krabička) – dar nevěstě, vykládaná slámou, s motivem architektury, jelena a srdce, Čechy, 1. polovina 19. století

Zpět

Zobrazit výpis článků