Unikáty zemských muzeí - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (5.8.2014-27.8.2014)

Unikáty zemských muzeí

Skvosty muzejních sbírek – Věstonická venuše, hlava Kelta a meteority z Opavy-Kylešovic jsou výjimečně vystavenyí společně.

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum zvou na putovní výstavu, na které představí tři nejcennější skvosty ze svých sbírek.

fotogrfie kelstksé hlavy, věstonické venuše a meteoritu

Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácné meteority z Opavy-Kylešovic společně navštíví Opavu, Prahu a Brno.

>> Pro návštěvníky je to jedinečná šance spatřit skvosty, které opouštějí depozitáře jen při zcela mimořádných příležitostech.

Z Opavy se unikáty tří zemských muzeí přesunou do Prahy do Nové budovy Národního muzea. Tam si je mohou návštěvníci prohlédnout od 5. do 27. srpna.

Poslední zastávkou putovní výstavy bude Moravské zemské muzeum v Brně, které bude výstavu hostit od 5. do 30. září. Výstava, která je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice tak zavítá do všech sídelních měst tří nejstarších muzejních institucí, které postupně v průběhu let 2014–2018 oslaví 200 let od založení.


Čím je trojice tak vzácná?

Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic představuje jednu z ikon sbírek Národního muzea a keltského (laténského) umění vůbec. Byla vytvořena zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami.
Více o keltské hlavě si můžete přečíst v našem článku na portálu Muzeum 3000 – Nálezce keltské hlavy jejich objev pobavil.

Věstonická venuše patří mezi nejvzácnější umělecké poklady z období téměř před 30 000 lety, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje v rámci celé Evropy.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic jsou unikátní především díky tomu, že byly nalezeny v sídlišti paleolitických lovců jehož stáří je datováno do doby před 18 000 lety.


 Stáhněte si kupón a navštivte výstavu za zvýhodněné vstupné!

Národní muzeum připravilo při příležitosti vystavení unikátů zemských muzeí pro návštěvníky speciální zvýhodněné vstupné.
Stáhněte si níže přiložený kupón (pdf), předložte jej vytištěný nebo stažený do mobilního zařízení na pokladně a obdržíte 20% slevu na všechny typy vstupného.

>> Kupón k výstavě Unikáty zemských muzeí

Zvýhodněná cena zahrnuje vstupné na všechny výstavy, které probíhají v Nové budově Národního muzea. Slevový kupón lze uplatnit pouze v období trvání výstavy Unikáty zemských muzeí 5. 8.–27. 8. 2014.
Slevy z ostatních akcí věrnostního programu Národního muzea Objevujte a sbírejte se nesčítají.


Vstupné a otevírací doba viz Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

 

Upozornění na změnu otevírací doby:

V pondělí 25. 8. 2014 bude z provozních důvodů ZAVŘENO od 16.00. Děkujeme za pochopení.

V úterý 26. 8. a ve středu 27. 8. 2014 budou otevírací hodiny PRODLOUŽENY do 20.00.


Poslechněte si generálního ředitele Michala Lukeše, který hovořil o výstavě v Českém rozhlase Plus
 

Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic je jednou z ikon sbírek Národního muzea. Kamenná plastika, vytvořená před více než dvěma tisíci lety, opouští depozitář jen velmi zřídka při výjimečných příležitostech.
Věstonická venuše ze sbírek Moravského zemského muzea
Vzácné meteority z Opavy-Kylešovic uchovává Slezské zemské muzeum

Zpět

Zobrazit výpis článků