VOLBY - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (15.6.2011-6.11.2011)

VOLBY

Jak jsme v historii (ne)volili?

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3V roce 2011 si připomínáme 65. výročí konání prvních poválečných voleb v Československu. Záměrem výstavy v Národním památníku na Vítkově je představit fenomén voleb v české společnosti.

Výstava se zaměřuje na smysl parlamentních voleb, jejich mechanismy a role ve společnosti v průběhu staletí – především však konce 19. století a v průběhu 20. století.

Jakým způsobem stát v minulosti přistupoval k volbám? A jaké byly reakce voličů?
Výstava nevynechá ani pojetí volebních kampaní a roli médií.

Volby jsou společenskou událostí a proto si výstava všímá i jejich role v životě konkrétního člověka. Zajímavosti výstavy Návštěvník uslyší dobové písně, rozhlasové pořady a uvidí dobové televizní a filmové sekvence (i unikátní filmové záběry z voleb r. 1920!). Seznámí se s praktikami dobové volební kampaně s proměnou grafického a slovesného prvku ve předvolebním boji. Seznámí se s prostředky i výsledky voleb, pomocí „slibohledu“ uvidí proměnu volebních plakátů nebo si může odpočinout na dobové lavičce z Pražského hradu, setkat se se vzpomínkami pamětníků. Záštitu nad výstavou převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová. Národní muzeum výstavu pořádá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.


Pro školy

Pracovní listy pro školy a metodiku pro učitele si můžete stáhnout na našich webových stránkách v sekci pro školy – ZDE.

Z výstavy Volby
Z výstavy Volby
Vernisáže výstavy se zúčastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová si v doprovodu generálního ředitele NM Michala Lukeše prohlíží výstavu
Z výstavy
Z výstavy Volby

Zpět

Zobrazit výpis článků