Nejdražší zlatá mince světa – legendární Double Eagle z r. 1933 v Nové budově Národního muzea - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitter

Aktuální výstavy Národního muzea

Výstava (12.3.2012-13.3.2012)

Nejdražší zlatá mince světa – legendární Double Eagle z r. 1933 v Nové budově Národního muzea

Národní poklad USA poprvé v České republice. Pouze dva dny!

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Národní muzeum a Národní pokladnice vás zvou do Nové budovy Národního muzea, kde je vystavena unikátní zlatá mince Double Eagle – legenda americké měny, která je vládou Spojených států amerických považována za národní poklad.

Turné po vybraných evropských městěch pořádá Samlerhuset Group, mateřská společnost Národní Pokladnice s.r.o., ve spolupráci se Smithsonian´s National Museum of American History a Národním muzeem.

Tato jedinečná dvacetidolarová zlatá mince z roku 1933 je vůbec nejdražší zlatou mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. K dnešnímu datu se ví o existenci pouze třinácti těchto zlatých mincí. Jedna z nich byla roku 2002 vydražena za 7.6 milionu dolarů.

> Legendární mince putuje do Evropy vůbec poprvé v historii.

Double Eagle bude vystaven pouze dva dny!

Výstavu v Nové budově Národního muzea můžete navštívit v pondělí 12. března od 13 do 18 hodin a v úterý 13. března od 10 do 20 hodin (mimořádně prodloužená otevírací doba).
Prodej vstupenek končí 30 min. před koncem otevírací doby.
Výstava je přístupná zdarma.
Další výstavy v Nové budově Národního muzea budou přístupné dle běžného vstupného.

Tajná služba ji hledala 70 let

Theodore Roosevelt, 26. prezident Spojených států amerických, nechal poprvé razit Double Eagle v roce 1907. Roosevelt si přál mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala kráse těch antických.
Během Velké finanční krize v roce 1933 chtěl pak nově zvolený prezident Franklin Roosevelt zachránit zemi před hrozící insolvencí. Lidé si tak museli své zlaté mince vyměnit za bankovky. Mince v hodnotě téměř 50 milionů dolarů, včetně mincí Double Eagle z r. 1933, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu.

Pouze několik exemplářů Double Eagle uniklo roztavení. Jeden z nich se dokonce téměř 70 let snažila vypátrat tajná služba. Mince procestovala tři kontinenty, stala se posedlostí pro milionáře, krále i kriminální vyšetřovatele. V roce 2002 se proslulý a nepolapitelný Double Eagle z r. 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionů dolarů anonymnímu kupci.

Dnes je mince uložena za ocelovým sklem ve Federal Reserve Bank of New York, kde ji hlídají dva ozbrojení strážníci. Další dva exempláře Double Eagle jsou k vidění v the National Museum of American History (Národní muzeum americké historie).

Rozhruch vzbudila vzácná mince i mezi novináři
Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš (vpravo) a ředitel Národní Pokladnice, s. r. o. Libor Veselý společně slavnostně odhalili minci Double Eagle z roku 1933
Karen Lee ze Smithsonian´s National Museum of American History

Zpět

Zobrazit výpis článků


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel