EnglishFacebookTwitter
Newsletter Mobilní verze

Navštivte nás

Lapidárium (v areálu pražského Výstaviště)


Výstaviště 422, 170 00 Praha 7

Najděte nás na mapě.
Spojení: Metro C, st. Nádraží Holešovice, tram. 5, 12, 17, zast. Výstaviště

Email: lapidarium@nm.cz
Telefon:
702 013 372; kurátorka: 724 412 257

Otevírací doba:

Středa: 10.00–16.00
Čtvrtek–Neděle: 12.00–18.00

Upozornění:
Ve státní svátek 17. 11. 2014 otevřeno od 12 do 18 hodin.


 Stálé expozice


Vstupné:

Základní: 50 Kč

Snížené: 30 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu

Rodinné: 80 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)

Školy: 10 Kč/osoba. 1 člen pedagogického doprovodu zdarma

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, ICOM, Společnost NM, Benefit karta GSA - MDČR 

Fotografování: 30 Kč
Filmování: 30 Kč


Přehled dalších služeb:

  • Objekt je bezbariérově přístupný
  • Prodej turistických známek Lapidária na pokladně v otevíracích hodinách

Historie

Název „lapidárium“, odvozený od latinského pojmenování kamene („lapis“, 2. pád „lapidis“), se vžil v novější době jako označeni pro sbírky kamenných soch a architektonických fragmentů středověkého i novověkého původu. Nejběžnějším důvodem pro vznik lapidárií byly rekonstrukce gotických katedrál, probíhající v mnoha případech od 19. století. Poškozené originální architektonické články a skulptury, vyměňované při těchto opravách, esteticky a historicky i přes své poškození stále cenné, byly často ukládány do interiérů, aby byly chráněny před další zkázou.

Lapidárium Národního muzea

v Praze má sice také fragmenty z pražské katedrály, ale to je jen malá část jeho sbírek, jejichž skladba je mnohem bohatší. V dnešní podobě sestává kolekce Lapidária Národního muzea asi ze dvou tisíc sbírkových předmětů, z nichž přes čtyři sta nejlepších kusů je vystaveno, zatímco ostatní jsou udrženy v depozitářích. Obecně lze říci, že jde o doklady kamenického řemesla a sochařských prací v kameni z českých zemí, zejména však z Prahy, v časovém rozsahu 11. až 19. století, výjimečně i z počátku 20, století.

 Doplňkem sbírky Lapidária jsou i tři bronzové plastiky Františka l., maršála Radeckého a Františka Josefa I. Ve dvou největších sálech dokresluji atmosféru historických sbirek také gotické, renesanční a barokní trámové stropy pocházející ze zbořených pražských budov.

Lapidárium
Lapidárium - interiér
Lapidárium - interiér

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel