Podívejte se na video z deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky

Novinka (21.4.2016)

Podívejte se na video z deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea

Tři sochy z balustrády muzea snesl 80 metrů vysoký jeřáb

Z pravé balustrády rekonstruované Historické budovy Národního muzea byly dnes deinstalovány tři sochy ženských figur. Podívejte se, jak celá akce probíhala.

Vzácná umělecká díla byla šetrně sejmuta pomocí jeřábu za přítomnosti hlavního restaurátora Jakuba Rafla.

Sochy, které představují vlastnosti charakterizující vědeckou činnost na poli historickém a literárním, byly původně na pravé balustrádě čtyři. Alegorické skulptury ztělesňují Pilnost, Ušlechtilost (od Antonína Procházky z r. 1888, podle modelů z roku 1887), Pravdu a Krásu (od Josefa Strachovského z roku 1888 podle modelů z téhož roku). Socha Krása však byla z důvodu poškození kovových částí a značné degradaci kamene snesena již v roce 2007. Ze stejných důvodů muselo být v roce 2006 deinstalováno také sousoší Géniů z průčelí budovy. To se však již na své místo nevrátí a bude nahrazeno kopií.

Na deinstalované sochy nyní čeká převoz do speciálních prostor na Praze 8, kde se na jejich restaurování bude podílet ak. sochař Vít Mudruňka.

Stejný proces se bude v budoucnu opakovat i u čtyř soch představujících živly na levé balustrádě rekonstruované budovy. Na svá původní místa se pak skulptury vrátí v roce 2018 po dokončení opravných prací na fasádě Historické budovy.


Přečtěte si více na portálu Muzeum 3000:

 

Zpět

Zobrazit výpis článků