Nikdy nevystřelená kulka je k vidění v Nové budově Národního muzea - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky

Novinka (19.6.2013)

Nikdy nevystřelená kulka je k vidění v Nové budově Národního muzea

symbolicky si tak připomínáme letošní 20. výročí mírového rozdělení Československa

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

18. června byla v Nové budově Národního muzea slavnostně odhalena "Nikdy nevystřelená kulka", která symbolizuje 20. výročí mírového rozdělení Československa.

Vystavení kulky má za cíl vyzdvihnout pozitivní příklad ukazující, že rozdělení země nebo jiné dějinné zvraty lze provést pokojnou cestou. Odhalením této kulky byla oficiálně zahájena kampaň na podporu Českého helsinského výboru. Hrdinou celé myšlenky se však nestal symbol míru, ale naopak boje – kulka. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout i krátký film, popisující osud a nový smysl života Nikdy nevystřelené kulky, jehož autorem je slovenský režisér Roman Valent.

“Pomník“ Nikdy nevystřelené kulky symbolicky stojí právě na místě, kde k mírovému rozdělení Československa došlo, a to v prostorách bývalého Federálního shromáždění, dnešní Nové budovy Národního muzea. Ač byl poslední zákonodárný sbor společného státu Čechů a Slováků někdy svědkem ostrých slovních bitev, nikdy zde nedošlo k bitvě skutečné,“ vysvětluje Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Národní muzeum se dokumentaci a prezentaci novodobých českých dějin věnuje soustavně. Výročí rozdělení Československé republiky připomnělo ve své Nové budově již v lednu putovní výstavou 20 let na českých a slovenských náměstích, která prostřednictvím fotografií mapovala významné mezníky v historii obou státu od jejich rozdělení. Symbolická Nikdy nevystřelená kulka je další z akcí, přibližujících svým pozitivním poselstvím historii naší země jak domácím, tak zejména zahraničním návštěvníkům.

Vitrína s Nikdy nevystřelenou kulkou je k vidění zdarma od 19. června ve vstupních prostorách Nové budovy Národního muzea.
 

Podívejte se na video o osudech Nidky nevystřelené kulky

 


Výstavu pořádají Agentura Havas Worldwide Prague a Národní muzeum.

Zpět

Zobrazit výpis článků