Nejdražší mince světa - legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794 - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme

Připravujeme (9.2.2016-12.2.2016)

Nejdražší mince světa - legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794

Prohlédněte si unikátní minci a originál kopie Deklarace nezávislosti USA.

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Od 9. února (od 13.00) do 12. února 2016 je v Nové budově Národního muzea vystaven legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. Tato mince byla v roce 2013 ve slavné Stack´s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 milionů dolarů a stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána.

Pohled do výstavy
Pohled do výstavy

Výstava v Praze zahajuje celoevropského turné. Během své cesty slavná mince navštíví celkem osm evropských metropolí. Kromě Prahy bude ozdobou výstavních síní v Oslu, Stockholmu, Helsinkách, Tallinu, Varšavě, Londýně a Dublinu.
 
Nejdražší mince světa bude k vidění spolu s originálem kopie Deklarace nezávislosti USA z roku 1776 v ceně 4 milionů dolarů. Deklarace nezávislosti je zásadním dokumentem Spojených států amerických, kterým Třináct kolonií deklarovalo svou nezávislost na Velké Británii. K její ratifikaci došlo 4. července 1776, kdy ji přijal Kongres.
 
Historie slavné mince Flowing Hair Liberty Dollar byla započata již v 18. století na samém úsvitu dějin Spojených států amerických. V říjnu roku 1794 byly vyraženy první stříbrné mince Dolary. Protože v té době byla ražba stříbrných mincí velmi komplikovaná a pomalá, světlo světa spatřilo pouhých 1 758 kusů této vzácné emise. Během staletí se většina mincí ztratila a tak je v současné době známo jen deset dochovaných kusů.
 

Otevírací doba a vstupné

 
Vzhledem k této jedinečné příležitosti Národní muzeum umožní návštěvu výstavy v prodloužené otevírací době.
Vstup na výstavu bude mimořádně z boku Nové budovy Národního muzea (Wilsonova ulice) nikoli hlavním návštěvnickým vstupem.
Hlavní návštěvnický vstup bude během konání výstavy sloužit k návštěvě expozice Archa Noemova, která bude otevřena dle standardní otevírací doby a v rámci běžného vstupného.
 
Unikátní minci si tak můžete prohlédnout v následujících termínech:
  • 9. února: 13.00–20.00
  • 10. února: 10.00–20.00
  • 11. února: 10.00–20.00
  • 12. února: 10.00–20.00

Výstava bude přístupná zdarma.

Na výstavě je možno fotografovat bez blesku pro nekomerční účely.


 Organizátorem výstavy je Národní pokladnice, s.r.o. – součást skupiny Samlerhuset Group BV, která je pořadatelem Flowing Hair turné.

 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků