Opráski sčeskí historje 20. století - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme

Připravujeme (31.1.2014-11.5.2014)

Opráski sčeskí historje 20. století

výstava komiksu Opráski sčeski historje v Nové budově Národního muzea

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava s názvem Opráski sčeskí historje 20. století představuje návštěvníkům od 31. ledna 29 stripů z populární, obdivované i zatracované komiksové série Opráski sčeskí historje od autora skrývajícího se pod přezdívkou Jaz.

Komiks Opráski sčeski historje má na internetu početnou fanouškovskou základnu, kterou si získal specifickým humorem. Vedle příznivců má však komiks také celou řadu kritiků, kterým vadí jak jeho svérázný pohled na dějiny, tak „prznění“ české gramatiky.

Proč Opráski v Národním muzeu?

Opráski sčeskí historje se velice rychle staly společenským fenoménem, a byly vydány i knižně. Národní muzeum se rozhodlo výstavou tohoto komiksu volně doplnit výstavu Aféry z výstavního cyklu Peníze. Tři z vystavených obrázkových zkratek byly nakresleny přímo pro výstavu, a v Národním muzeu jsou tak k vidění vůbec poprvé. Jeden díl komiksu pak byl vytvořen speciálně o Národním muzeu.

Národní muzeum doufá, že se k výstavě rozvine intenzivní veřejná debata, která pomůže objasnit důvody popularity tohoto komiksu a přitáhne pozornost veřejnosti k naší historii.

Co vy na to?

Své názory mohou návštěvníci zanechat přímo ve výstavě, kde bude k tomuto účelu zřízen prostor pro komentáře, nebo na internetu prostřednictvím facebooku, našich webových stránek a zpravodajského portálu Národního muzea www.muzeum3000.cz.

Na portálu Muzeum 3000 budou v průběhu výstavy k tématu zveřejňovány názory odborníků z nejrůznějších oborů. K opráskům se vysloví historici moderních dějin, jazykovědci, karikaturisti, ale i muzejníci. Dne 19. února od 11 hodin se pak na portálu Muzeum 3000 uskuteční online rozhovor s autorem komiksu.


Vstupné a otevírací doba viz Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
V Nové budově Národního muzea můžete zároveň navštívit i výstavy Peníze a Aféry. Výstavy jsou součástí výstavního cyklu PENÍZE.

Opráski sčeskí historje 20. století
Opráski sčeskí historje 20. století
Opráski sčeskí historje 20. století

Diskuse

olgat.blahova@gmail.com Olga Bláhová 26.3.2014 11:19

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Zpět

Zobrazit výpis článků