Komu asi patřila? Knihy a jejich lidé – sběratelé i nepřátelé - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Knihovny Národního muzea

Výstava (4.12.2015-6.3.2016)

Komu asi patřila? Knihy a jejich lidé – sběratelé i nepřátelé

Odhalte s námi osudy knih i celých knihoven významných osobností

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Co si zapisovali do svých knih umělci, politici, učenci nebo šlechta? Jaké knihy sbírali a četli? Komu je věnovali a co obdarovaným v knihách přáli? Jaké byly osudy knih a knihoven po jejich smrti? Na všechny tyto otázky hledá odpovědi připravovaná výstava Komu asi patřila?.

pohled do výstavy
Pohled do výstavy.

Výstava představí formou vybraných exponátů alespoň malou část toho, co skrývají bohaté knižní fondy Národního muzea. Návštěvníkům tak prostřednictvím knih raného novověku až 21. století umožní nahlédnout do života a tvorby významných osobností naší vědy a kultury.

K vidění je například kniha hostů bývalého Šramotova mezinárodního restaurantu, Špalíček kramářských tisků s originální vazbou a titulním listem Josefa Váchala. Návštevníci si mohou prohlédnout také knihy, které patřily Janu  Jesseniovi, Boženě Němcové, Emě Destinnové, Miroslavu Tyršovi a mnohým dalším.

Na výstavě lze nalézt nejen knižní bibliofilské unikáty, ale také různé další rarity spojené s významnými osobnostmi –například břitvu Jána Kollára, klíček od hrobu Karla Havlíčka či vycpaného psa Kvika Renaty Tyršové.

Doprovodný program:

  • Komentované prohlídky výstavou a exkurze
    Nenechte si ujít komentované prohlídky výstavy a exkurze do jediných dvou plně zachovalých palácových knihoven v Praze (Palácové knihovny knížat Kinských a Majorátní knihovny hrabat z Nostic a Rienecka)

Pro rodiny s dětmi:

Pro školy:


Výstava prezentuje výsledky vědeckého projektu Knihovny Národního muzea „Metodika výzkumu knižních proveniencí PROVENIO“, podpořeného Ministerstvem kultury ČR v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI).
 

okolnosti, za jakých v této knize uvízla kulka, jsou pro pracovníky mueza stále záhadou.
pohled do výstavy
Náhrdelník Hany Kvapilová

Zpět

Zobrazit výpis článků