Podpořte obnovu unikátních polygrafických a knihařských strojů Knihovny Národního muzea - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky

Novinka (8.12.2015)

Podpořte obnovu unikátních polygrafických a knihařských strojů Knihovny Národního muzea

Vyberte si stroj a podílejte se na jeho záchraně.

Knihovna Národního muzea v Ústředním depozitáři Národního muzea v Terezíně uchovává sbírku polygrafických a knihařských strojů, které dokumentují peripetie výroby knihy v minulosti.

Většina těchto unikátních pamětníků dob minulých potřebuje restaurátorské ošetření. Do jejich záchrany se může zapojit každý. Stačí si vybrat konkrétní stroj, přispět na jeho obnovu, a stát se tak jeho patronem. Jméno patrona, který uhradí náklady spojené s opravou, bude trvale připomenuto na destičce s technickým popisem stroje.

Mezi stroji, které čekají na restaurování je například ruční rychlolis s kloubovým mechanismem z roku 1848 nebo řádkový sázecí stroj Ludlow, který je opravdu jedinečný – podobný není ani ve sbírkách Národního technického muzea.

Přehled všech strojů, jejich fotografie, částky nutné na jejich obnovu a další informace naleznete na našem webu na stránce:

Podpořte konkrétní projekt Národního muzea

Tento projekt je možné podpořit rámci programu Objevujte a podporujte.
Vaší podpory si velice vážíme, a proto jsme pro vás na oplátku připravili v rámci tohoto programu celou řadu zajímavých výhod.

fotografie knihařských strojů

Kolekce polygrafických a knihařských strojů je umístěna v Terezíne v tzv. studijním depozitáři Národního muzea, jehož návštěva je pro vážné zájemce po domluvě možná.


 

banner programu Objevujte a podporujte

Zpět

Zobrazit výpis článků