STARÉ POVĚSTI ČESKÉ - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Knihovny Národního muzea

Výstava (6.10.2010-7.7.2011)

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

podívejte se na virtuální prohlídku výstavou

Prostor: Národní muzeum, Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1V Národním muzeu se od 6. října 2010 do 7. července 2011 koná výstava s názvem Staré pověsti české. Věnuje se souboru legend a pověstí o nejstarších dějinách Čechů, který vznikal postupně v průběhu pěti století. Virtuální prohlídka výstavou Upoutávka na výstavu


Národní muzeum otevřelo poslední velkou výstavu v historické budově před její rekonstrukcí. Na to, že v Národním muzeu probíhá unikátní výstava, návštěvníky upozorňuje již z dálky kulisa staročeského hradiště na průčelí historické budovy. Výstava je určená dětem i dospělým, všem, kteří se chtějí poučit, ale i pobavit. Návštěvníci se mohou těšit na středověké rukopisy, renesanční rytiny, barokní obrazy, ale také ilustrace z dětských knížek a humoristických časopisů, exkluzivní archeologické nálezy s odbornými popisy i počítačové hry. Každý si může vylosovat jméno ze starých pověstí, přidat se k některému kmenu nebo na interaktivní mapě rozhodnout, kam měl praotec Čech dojít. Děti i dospělí si mohou potěžkat Bivojova kance nebo vystoupat na horu Říp a rozhlédnout se podobně jako praotec Čech. Na návštěvníky čeká hádanka v podobě tajemného nápisu na hrobu praotce Čecha a také tajemný duch z pověsti o Neklanovi. Výstava je tak svým pojetím velmi interaktivní, zábavná a hravá. Velice významnou roli hrají na výstavě archeologické nálezy. K nejcennějším exponátům patří předměty z hrobu kolínského knížete z 9. století. Národní muzeum odhaluje falza a omyly, které vědecké výzkumy provázely. Vystaveny jsou slavné i zcela neznámé obrazy, sochy, knihy, ilustrace, scénografické návrhy, reklamy a mnoho dalšího. Návštěvníci se mohou těšit na barevný film Jiřího Trnky z roku 1952 nebo hudbu inspirovanou právě starými pověstmi.

    Pro školy

  • Pracovní listy pro nejmenší děti, ZŠ i SŠ si můžete stáhnout na našich webových stránkách v sekci "Pracovní listy"
  • Doprovodné programy pro školy naleznete v sekci "Pro školy"

Soutěž o nejsilnějšího Bivoje a nejhezčí Kazi

Návštěvníci se ve výstavě za pomoci rekvizit převtělí do postavy Bivoje či Kazi, pořízené fotografie zašlou na adresu povesti@nm.cz, kde budou hodnoceny. Každý měsíc bude vybrána jedna z fotografií. Její autor bude odměněn drobným dárkem a postoupí do finálního kola. Celkový výherce bude odměněn zajímavou cenou a dvěma volnými vstupenkami do NM. (Národní muzeum si vyhrazuje právo změnit ceny) Vybrané fotografie budou postupně zveřejňovány na http://www.starepovesticeske.cz/souteze.php Na pořízení fotografických snímků v rámci soutěže se nevztahuje poplatek za fotografování.
Více o výstavě naleznete na www.starepovesticeske.cz

Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava

Zpět

Zobrazit výpis článků