Staré pověsti české - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Knihovny Národního muzea

Výstava (17.5.2012)

Staré pověsti české

úspěšná výstava se přesunula do Žďáru nad Sázavou

Prostor:

Po úspěchu v historické budově Národního muzea se výstava Staré pověsti české v upravené podobě přestěhovala do Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou.

fotografie z výstavy s fgurínou znázorňující praotce Čecha

Návštěvníci se seznámí s nejstarším obdobím českých legend. V zámeckých interiérech ožívají postavy našich mytických prapředků, počínaje praotcem Čechem, kněžnou Libuší s Přemyslem a Hostivítem, otcem prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje, konče.

Výstava vypráví o vzniku i vývoji mýtů a dokumentuje jejich nepřetržitou popularitu od středověku přes renesanci, baroko až do současnosti. Zároveň představuje českou archeologii, která se soustředí na nálezy ze 6.–10. století.

>>Vedle exponátů je výstava doplněna atraktivními figurínami a interaktivními hrami.

Vystavena jsou nejstarší i nejnovější výtvarná díla, iluminace, rytiny, kresby a politické vtipy čerpají inspiraci z pověstí českého dávnověku. Při prohlídce si tak své najdou nejen děti, kterým je výstava převážně určena, ale i dospělí.

Autoři nezapomněli na divadelní a hudební ztvárnění tématu, ani na legendární postavy z reklam na průmyslové výobky v 19. a 20. století.  

Národní muzeum není jen jedna budova

Pokud do Muzea knihy v zámku ve Žďáru nad Sázavou zavítáte, můžete navštívit i stálou expozici Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti.


 

Výstava je přístupná od 18. května 2012 a ve Žďáru nad Sázavou bude umístěna dlouhodobě.

Více o slavnostním zahájení výstavy se dočtete ZDE.

Výstavu finančně výrazně podpořil Kraj Vysočina, který společně s radnicí města Žďár nad Sázavou usiluje o intenzivní rozvoj turistického ruchu v regionu.

logo kraje vysočina


 

V zámeckých interiérech ožívají postavy z dávných pověstí. Nechybí ani legendární kanec, kterého si i zde mohou návštěvníci zkusit hodit na ramena
Výstava je koncipována především pro děti. Zajímavé souvislosti, které odhaluje, však zaujmou i dospělé.
Výstava se koná na zámku ve Žďáru nad Sázavou

Zpět

Zobrazit výpis článků