Bourec morušový opět v Náprstkově muzeu - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Náprstkova muzea

Akce (1.5.2012-30.6.2012)

Bourec morušový opět v Náprstkově muzeu

od května se můžete objednat na pozorování životního cyklu tvora, který dal světu hedvábí

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Náprstkovo muzeum má opět ojedinělou možnost představit veřejnosti živé jedince bource morušového. Housenky bource produkují vlákno, které je surovinou známou a ceněnou tisíce let - pravým hedvábím.

Přednášku a ukázku chovu je možné navštívit pouze ve všední dny na základě objednávky emailem: jan_sejbl@nm.cz nebo helena_heroldova@nm.cz
Doba trvání programu je 60 – 90 minut.
Vstupné: 30,- Kč/ návštěvník
Při objednávce školních skupin nezapomeňte prosím specifikovat věk návštěvníků. Výklad lze uzpůsobit dle požadavku, proto můžete uvést, zda máte zájem více o historický či zoologický výklad.
 

Prohlídka s výkladem

Připravena je prohlídka chovu bource morušového (několik desítek jedinců). Živé bource morušové návštěvníci uvidí ve stádiu, ve kterém se budou nacházet v době jejich návštěvy. Prohlídka bude doplněna výkladem, který seznámí zájemce s historií hedvábnictví v Číně, kde byl bourec poprvé domestikován, dále s biologií bource morušového a se způsoby chovu a zpracování vláken.

    Předpokládaný harmonogram:
  • květen až začátek června – stádia larvy, kdy se živí na listech moruše
  • polovina června – kuklení a kukly. Zajímavé je zejména pozorování housenek při vytváření kokonu
  • konec června – dospělí motýli vylézají z kukel, páří se a kladou vajíčka

Výklad provedou odborní pracovníci Náprstkova muzea, kteří mají s chovem bource morušového již několikaleté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách přibližně jeden až jeden a pul měsíce a probíhá jednou ročně, je možné živé bource vystavit pouze během května a června.

 Bourec morušový

Bourec morušový je jedním z nejdéle chovaných zvířat, ačkoli jde o hmyz. Byl domestikován v Číne, zřejmě již asi před pěti tisíci lety a hrál velkou roli ve správě a ekonomice čínského císařství. Chov bource je velmi náročný na lidskou práci. Larva bource je od počátku elmi žravá, avšak živí se pouze listy morušovníku, které musí dostávat ve velkém množství a vždy čerstvě natrhané. Při zakuklení spřádá pevnou kuklu, která je tvořena jedním asi kilometr a půl dlouhým vláknem. Kukly se sbírají, spařují vodou a rozmotávají, a získané vlákno se dále upravuje, aby se z něj nakonec daly tkát nádherné hedvábné látky.

Zpět

Zobrazit výpis článků