Skryté poklady tibetského buddhismu: magické artefakty zlatého věku - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Náprstkova muzea

Akce (4.5.2017)

Skryté poklady tibetského buddhismu: magické artefakty zlatého věku

Kdo může najít poklady skryté dávným tantrickým mistrem? Co a kde schoval?

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Přednáška je věnována přitažlivé esoterní tradici tzv. skrytých pokladů tibetského buddhismu (gter ma). Tato tradice je přednostně spojena s působením indického mistra Padmasambhavy (cca 8. století) při šíření buddhismu v Tibetu.

Praví se, že tento tantrický mistr společně se svými učedníky ukryli různé náboženské předměty, magické artefakty a duchovní texty nevídané hodnoty na území Tibetské říše. Předměty byly ukryty na tajných místech – v hlubinách země, uvnitř skal, na dně jezer anebo v samém prostoru oblohy – za účelem jejich zachováním pro budoucí generace.

Skryté poklady měly být později nalezeny vizionáři – hledači pokladů, kteří jsou považováni za převtělení původních Padmasambhových žáků. Podle vyprávění mají praví hledači dar si rozpomenout na pradávná setkání se svým mistrem a na tajná místa pokladů. Také jsou obdařeni schopností přijít do styku s ženskými božstvy nebo bytostmi elementů, které jim pomohou nalézt a vyzvednout ukryté předměty.

Během vyprávění Aleše Rýznara se tak seznámíte s esoterní tradicí skrytých pokladů a jejich hledačů, která je stále živým dědictvím tibetského buddhismu. Poznáte různé druhy pokladů, dozvíte se o místech a způsobech jejich vyzvednutí, uslyšíte tradiční příběhy jejich hledačů a uvidíte fotografie některých nálezů.  

Přednáší Aleš Rýznar

Termín konání: 4. 5. 2017 / 18.00

Vstupné 30 Kč

 

Zpět

Zobrazit výpis článků