Týden s Afghánistánem - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Náprstkova muzea

Akce (30.8.2016-1.9.2016)

Týden s Afghánistánem

Rozlučte se s úspěšnou výstavou. Navštivte cyklus zajímavých přednášek

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Zveme do Náprstkova muzea na Týden s Afghánistánem a rozloučení s úspěšnou výstavou Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, kterou je možné navštívit do 4. září 2016.

Ve spolupráci s CK Livingstone je pro vás připraven bohatý přednáškový cyklus, kde se seznámíte s touto zajímavou zemí a vyslechnete si povídání různých lidí, jež tuto zemi navštívili.
Rozloučení s výstavou Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu proběhne ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2016. Výstavu si můžete prohlédnout do 4. září 2016. Poté budou předměty, jejichž vystavení bylo opravdu jedinečnou událostí, navráceny zpět do své vlasti.

Program:

Úterý 30. 8.

 • 17.00 Poslední komentovaná prohlídka výstavy
  Poznejte tuto zemi, její kulturu a umění. Autor výstavy Ľubomír Novák vám představí a přiblíží předislámské období, afghánský buddhismus a památky z lokality Mes Ajnak.
  Vstupné 30 Kč + cena běžné vstupenky

Středa 31. 8. 

 • 17.00 Afghánistán + Člověk v tísni
  Ředitel nadace Člověk v tísni a studentský vůdce sametové revoluce je dnes šéf největších humanitárních akcí i autor festivalu JEDEN SVĚT. Zažil krizové situace v mnoha obtížných destinacích. Jeho motto je: „Neutíkat před něčím, ale jít za něčím.“
  Přednáší: Šimon Pánek
  Vstupné 30 Kč
 • 18.30 Afghanistan – Rescued Treasures of Buddhism
  Představení nového katalogu k výstavě Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu.
  Katalog uvede Ladislav Stančo 
  Vstup zdarma
 • 19.00 Střední Asie aneb pár slov o složité historii a našem životě v ní
  Střední Asie je od nás sice jen 8 hodin letadlem, ale přesto o ní mnoho nevíme. Od Mongolů, Tatarů a Tamerlána přes Kipčaky, Zlatou hordu, basmače a komunisty až po dnešní život v zemích, které všechny končí koncovkou -stan nám poodhalí některá tajemství Orientu český diplomat. Současný šéf diplomacie Pražského hradu dr. Kmoníček nejen osobně vyjednával s vůdci těchto zemí, ale zná jejich složitý svět i z toho nejosobnějšího možného pohledu. Sám má totiž překvapivé množství tatarských, baškirských a uzbeckých příbuzných.
  Přednáší: Hynek Kmoníček
  Vstupné 30 Kč

Čtvrtek 1. 9.

 • 16.00 Afghánistán
  Území dnešního Afghánistánu se stalo již v dávné historii dějištěm soupeření nejrůznějších kulturních, náboženských, vojenských i politických vlivů. To, spolu s výraznou morfologií terénu, přispělo k formování povahových rysů kmenů, národů a ras obyvatelstva země...
  Přednáší: Petr Pelz 
  Vstupné 30 Kč
 • 17.00 Afghánistán i svět
  Jan Šibík patří mezi naše nejvýznamnější reportážní fotografy. Dokáže ve snímku zachytit lidský příběh. Vyprávění Jana Šibíka vám poodhalí úskalí práce válečných fotografů. Jaké to je fotit v krizových okamžicích? Je přednější dokonalý snímek, nebo pomoc potřebným? Lze vůbec v jediné fotografii vystihnout příběh?
  Přednáší: Jan Šibík 
  Vstupné 30 Kč
 • 19.00 Afghánistán a „jiné cesty“
  Zakladatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Hlava i duše festivalu GO KAMERA. Má za sebou různé průzkumy extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic. Publikuje knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s vysovkou návštěvností. Jeho největší vášní je cestování. Touha po odhalování dálek přerostla v celoživotní lásku. Cestovatelská droga je silná. Nejde odložit!
  Přednáší: Rudolf Švaříček
  Vstupné 30 Kč

Jan Šibík
Hynek Kmoníček
Petr Pelz
Rudolf Švaříček
Pohled do výstvavy
Pohled do výstvavy

Zpět

Zobrazit výpis článků