Indiáni - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme v Náprstkově muzeu

Připravujeme (8.12.2017-15.2.2019)

Indiáni

Vypravte se s námi za původními obyvateli Severní a Jižní Ameriky.

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Oblíbené téma se vrací do Náprstkova muzea. To se připravuje na celkovou rekonstrukci, aby mohlo návštěvníky potěšit novými stálými expozicemi. Do té doby pořádá Národní muzem pro návštěvníky dočasné výstavy, které představují zajímavá témata a předměty z jeho bohatých sbírek.

Indiánská čelenka
Pohled do výstavy

Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice.

Návštěvníci se ocitnou na dobrodružné cestě fascinujícím světem indiánů, na které spatří originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčí bytosti.

Putování výstavou začne v Severní Americe návštěvou lovců bizonů z Velkých plání, řezbářů totemových sloupů Severozápadu, pueblanských keramiků a navažských tkalců, obyvatel dlouhých domů v severovýchodních lesích a Inuitů arktické oblasti.

Pohled do výstavy - čelenka z peří
Pohled do výstavy

Návštěvníci se dostanou i do tropického deštného pralesa amazonské pánve, kde se potkají s amazonskými indiány a jejich běžnými činnostmi nebo si prohlédnou tradiční dům i různé typy pohřebišť. Ocitnou se také v údolích a náhorních plošinách And. Tam poznají život současných horských indiánů a prozkoumají archeologická naleziště předkolumbovských kultur.

Pro malé návštěvníky je připravena dětská linka

Autoři výstavy nezapomněli ani na děti, které výstavou provedou dvě indiánské děti Winona a Amaru. Společně si vyzkouší svoje smysly poznáváním zvuků zvířat, procvičí si čich a svoji zručnost při stavbě incké zdi či uzlování písma kipu. Naučí se rozeznat stylizované mytické bytosti na totemových sloupech a potkají se i s indiánskými a inuitskými strašidly. Pomocí haptických předmětů si malí návštěvníci vyzkouší rozpoznat různé materiály a seznámí se s jejich využitím v indiánské řemeslné tradici.

Upozornění pro návštěvníky:

Část výstavy Indiáni Severní Ameriky je prodloužena do 15. 2. 2019, část Indiáni Jižní Ameriky až do 28. 4. 2019.

Pro školy:

Vstupné a otevírací doba:

viz Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur


Stáhněte si mobilní aplikaci Národního muzea a projděte si výstavu s její pomocí!

aplikace pro android - tlačítko ke stažení aplikace pro iPhone - tlačítko ke stažení 

 

Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Průvodci dětskou linkou
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků