Přednáškový cyklus k výročí cestovatele Dr. Emila Holuba - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme v Náprstkově muzeu

Připravujeme (3.5.2012-14.6.2012)

Přednáškový cyklus k výročí cestovatele Dr. Emila Holuba

na květen a červen 2012 chystáme zajímavé přednášky o našem nejznámějším cestovateli

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1


Dr. Emil Holub je asi nejznámějším českým cestovatelem. V letošním roce si připomínáme několik kulatých výročí, spojených s touto osobností.
Cyklus sedmi přednášek seznámí veřejnost s životními peripetiemi Dr. Emila Holuba, ambiciózními cestami, které vykonal i obdivuhodným dílem, které po sobě zanechal. Volně navazuje na výstavu Dr. Emil Holub – Příběh cestovatele a je součástí řady dalších akcí, které NpM u příležitosti Holubových výročí připravilo.

Program přednášek:

3. 5 .2012, 17:30
Rodina a dětství Dr. Emila Holuba

Holubovo dětství a jeho rodinné zázemí je dosud málo známou kapitolou života slavného cestovatele. Přednáška seznámí se zcela novými informacemi ze života nejen samotného Emila Holuba, ale též jeho rodičů. Povšimne si především mimořádné osobnosti Holubova otce, lékaře Františka Josefa Holuba.
přednáší: Martin Šámal


10. 5. 2012, 17:30
Student Emilián C. J. Holub

Vysokoškolská studia představují zásadní zlom v životě mladého Emila Holuba, období prvních vědeckých úspěchů. Vedle studia medicíny se intenzivně zabýval archeologii. Již v této době shromáždil sbírku, která vzbudila zasloužený obdiv.
přednáší: Martin Šámal


17. 5. 2012, 17:30
První cesta do Afriky

Dr. Emila Holub uskutečnil svou první cestu do Afriky v letech 1872-1879. Lékařskou praxí si dokázal opatřit finance na tři výzkumné cesty do afrického vnitrozemí. Z jižního pobřeží pronikl až k řece Zambezi, získal ohromné množství sbírek, a také renomé světového cestovatele.
přednáší: Martin Šámal


24. 5 .2012, 17:30
Druhá cesta do Afriky

Do Afriky se Holub vrátil v roce 1883 navázat na své předešlé výzkumy. Cílem této cesty bylo projít Afriku od jihu až po sever. I tentokrát dospěl až k řece Zambezi a ještě asi 350 kilometrů dále na sever. Výprava tu však byla přepadena domorodci a Holub stěží uchránil holý život. Přesto i z této cesty přivezl do Evropy dosud nevídané množství sbírek.
přednáší: Martin Šámal


31. 5. 2012, 17:30
Holubovy ženy
V životě Dr. Emila Holuba sehrály důležitou roli také ženy. Berta Nováková byla první láskou mladého Holuba, Rosa Hofová se stala jeho ženou a Josefa Náprstková věrnou přítelkyní a podporovatelkou. Všechny mají zcela zásadní podíl na výsledcích Holubových cest i vědecké práce.
přednáší: Milena Secká


7. 6. 2012, 17:30
Podzim cestovatele

Po návratu z cest se Holub věnoval zpracování svých sbírek. Uspořádal velkolepé africké výstavy, do té doby největší prezentace Afriky ve Střední Evropě. Vedle bohaté publikační činnosti intenzivně přednášel, uskutečnil dokonce přednáškové turné v Americe. Marně doufal, že se mu podaří ještě jednou do Afriky vrátit.
přednáší: Martin Šámal


14. 6. 2012, 17:30
Africká sbírka Dr. E. Holuba v Náprstkově muzeu

Představení Holubovy africké sbírky uložené v Náprstkově muzeu. Holub svými sběry podaroval přední evropská muzea. Kolekci etnografik v NpM je jednou z nejvýznamnějších a druhá nejpočetnější. Jedná se o unikátní soubor dokumentující život mnoha jihoafrických kmenů a právem se řadí ke klenotům Npm.
přednáší: Josef Kandert

Zpět

Zobrazit výpis článků