TI, KTEŘÍ NÁS PŘEDEŠLI - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Připravujeme v Náprstkově muzeu

Připravujeme (13.10.2011-11.3.2012)

TI, KTEŘÍ NÁS PŘEDEŠLI

výstava s netradičními exponáty

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Výstava připomíná 185. výročí narození slavného pražského vlastence, politika a mecenáše - Vojty Náprstka prostřednictvím představení jeho přátel, často známých a vlivných představitelů veřejného života.

Netradičně jsou tyto osobnosti představeny také pomocí smutečního oznámení, které lze brát jako pramen s vypovídací hodnotou, protože často informuje o životě a aktivitách zesnulého.
Sbírky Náprstkova muzea evidují více jak tisíc oznámení a tiskovin spojených s pohřebnictvím a dokumentuje tak mimo jiné i vývoj těchto materiálů od počátku 19. století do současnosti.

Vojta Náprstek zaujímá v českém pohřebnictví významné místo.Jako propagátor nových myšlenek se zajímal i o kremace a shromažďoval tiskoviny k tomuto tématu. Byl první, kdo podával v pražském zastupitelstvu návrhy na zřízení krematoria, což bylo zamítnuto a jako příznivec kremace byl také prvním Čechem, který byl zpopelněn v Německu, protože v Rakousku Uhersku byl tento způsob nepovolen. Pro konzervativní kruhy byl proto jeho pohřeb senzací spojenou s nechutnými mediálními útoky na pozůstalé.

Po dlouhé době budou moci návštěvníci spatřit také umělecky ztvárněné urny s popelem manželů Náprstkových, kteří si přáli, stejně jako někteří jejich přátelé, zůstat i po smrti v muzeu. Vystaveny budou i unikátní dobové fotografie z pohřbů slavných i méně slavných lidí 19. století, kdy byla účast na pohřbu politickou manifestací. Poprvé bude vystavena i Náprstkova posmrtná maska od Josefa Myslbeka, smuteční stuhy z věnců a mnohé další kuriozity spojené s posledními věcmi přátel Náprstkova muzea.

Výstava probíhá v přednáškovém sále Náprstkova muzea.

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídka výstavou Ti, kteří nás předešli
26. 1. 2012 v 17: 00 hod.
Výstavou Ti, kteří nás předešli, provede návštěvníky její autorka Milena Secká.

Zpět

Zobrazit výpis článků