Odívání v Číně - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitter

Pro školy - Náprstkovo muzeum

Pro školy

Odívání v Číně

přednášky a workshopy

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Doprovodný program věnovaný historii a současnosti odívání v Číně. Jednotlivé přednášky představí historii a současnost odívání v Číně, typy jednotlivých oděvů a používaných materiálů a mnoho dalšího. Přednášky je možné doplnit i o praktické ukázky některých používaných výtvarných technik.
Přednášky a workshopy vede Mgr. Helena Heroldová, Ph.D., kurátorka sbírek Číny a lamaismu v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Na veškeré programy z této skupiny je nutné se předem objednat emailem helena_heroldova@nm.cz.

Termín dle domluvy.

Doba trvání jednotlivých programů je 60 – 90 minut.

Vstupné: 80,- Kč/ návštěvník, pedagogický doprovod zdarma.

 1. Dějiny odívání v Číně
  Přednáška nabízí přehled dějin odívání v Číně od starověku po 20. století. Pozornost je věnována nejen typům oděvů, materiálů a symbolice dekorů, ale i sociální roli oděvu v čínské společnosti.
  Přednáška je určena pro středoškoláky, vysokoškoláky a veřejnost. Na požádání je možné ji uzpůsobit podle konkrétních požadavků zájemců (např. důraz na střihy a dekory pro studenty výtvarných a textilních škol, či naopak historický přehled pro širokou veřejnost).
   
 2. Čínská výšivka
  Přednáška nabízí pohled na dějiny čínské výšivky, která byla typickým zdobným a symbolickým prvkem čínského oděvu. Budou probrány techniky výšivky a symbolika motivů. Přednáška je určena pro středoškoláky, vysokoškoláky a veřejnost. Na požádání je možné ji uzpůsobit podle konkrétních požadavků zájemců (např. workshop, při němž posluchači pod vedením budou vypracovávat výšivku v čínském stylu).
   
 3. Současní čínští oděvní návrháři
  Přednáška nabízí historický přehled odívání v Číně ve 20. století. Zejména se soustředí na vývoj posledních 20 let v Číně a trendy čínských návrhářů ve světě. Upozorní na prolínání západních a čínských stylů odívání.
  Přednáška je určena pro středoškoláky, vysokoškoláky a veřejnost. Vzhledem k tématu je však zaměřena spíše pro odborné zájemce (studenti textilních a výtvarných škol).
   
 4. Jak se oblékaly čínské císařovny
  Přednáška populární formou seznámí se životem aristokracie a císařského dvora v historické Číně. Upozorní na roli žen v tradiční společnosti. Na příkladu bohatých oděvů ukáže na životní styl dvorské společnosti.
  Přednáška popularizuje historické téma jednoduchou formou, a proto je určena zejména pro středoškoláky a veřejnost.
   
 5. Proměny životního stylu v Číně ve 20. století
  Přednáška mapuje změny v životním stylu městských obyvatel během 20. století. Na příkladu kosmopolitní velkoměstské Šanghaje se zaměříme na 30. a 60. léta, a dále na konec 20. století. Změny v životním stylu si ukážeme především na vývoji oděvu, avšak též na způsobech trávení volného času, organizaci pracovního dne a vybavení domácností.
  Přednáška je určena pro středoškoláky, vysokoškoláky a veřejnost.
   

 

Zpět

Zobrazit výpis článků


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.     Zřizovatel: Zřizovatel