Výstavy Náprstkova muzea
Výstava (5.2.2016-4.9.2016)
Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu
Unikátní předměty z Národního muzea Afghánistánu. Výstava prodloužena!
Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1Afghánistán je dnes často vnímán jako vzdálená země poznamenaná četnými válečnými a vojenskými konflikty. I přesto se zde rozvinula jedinečná a velmi pestrá kulturní tradice.
Hlava Buddhy; Mes Ajnak, 4.–7. století po Kr.
V roce 2014 došlo během pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Afghánistánu k podpisu memoranda mezi Ministerstvem kultury Afghánské islámské republiky a Národním muzeem České republiky. Podepsání memoranda bylo významným krokem k realizaci výstavy jedinečných předmětů z Afghánského Národního muzea.
Výstava Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu návštěvníky přenese do této krajiny a představí jim průběh rozmanitých afghánských dějin, staré civilizace a významné obchodní kontakty, které měly na vývoj této oblasti rozhodující vliv. Seznámí se tak i s historií předislámského Afghánistánu a dozvědí se například, jak s touto oblastí souviselo tažení Alexandra Velikého. Podstatná část výstavy je věnována tradici afghánského buddhismu, kde budou moci zájemci obdivovat překrásné hliněné či kamenné sochy, sošky a plastiky Buddhů a bódhisattvů, které vynikají detailním zpracováním. Představu o náboženských rituálech si návštěvníci udělají také pomocí modelu buddhistické stúpy, která obvykle slouží jako veřejné místo klidu a míru k meditaci.
Kromě množství soch a plastik budou k vidění další luxusní předměty, jako například nádherné zlaté šperky, pozlacené stříbrné mísy, keramické nádoby nejrůznějších tvarů nebo zlaté a stříbrné mince.
Vystavené předměty byly zapůjčeny z kábulského Národního muzea Afghánistánu, a jedná se o památky především z 1. až 9. století po Kr. doložené zejména archeologickými výzkumy na lokalitě Mes Ajnak. Tato lokalita je zároveň jedním z nejbohatších světových nalezišť měděné rudy. Za účelem obnovení těžby zde byl v roce 2009 zahájen mezinárodní záchranný archeologický výzkum, kterého se zúčastnil i pracovník Archeologického ústavu AV ČR Jiří Unger.
Pohled do výstavy
Afghánské lokality a památky jsou v současné době velmi ohrožené. Předměty zapůjčené na výstavu byly v České republice podrobeny odbornému průzkumu. Následně byly restaurovány a konzervovány. Národní muzeum tím tak přispívá k záchraně kulturního dědictví této země.
Výstavu také doplňují předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu, které představí účast českých vojáků v Afghánistánu v rámci mise ISAF.
Národní muzeum novou výstavou Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu pokračuje v mimořádném výstavním programu s názvem Okno do světa, který přináší do Náprstkova muzea mezinárodní výstavní projekty z nejrůznějších koutů světa. Projekt začal už v roce 2014 a od té doby byly návštěvníkům představeny kultury Súdánu, Ázerbájdžánu a Bhútánu.
Doprovodné programy:
- Týden s Afghánistánem
Rozlučte se s výstavou. Navštivte cyklus zajímavých přednášek (30. 8. 2016–1. 9. 2016) - Prázdniny v muzeu
Zábavný a poučný čtyřdenní příměstský tábor (23. 8. 2016–26. 8. 2016)
K výstavě byl vydán také katalog (pouze v anglickém jazyce)
Sledujete restaurování nástěnné malby
Jeden z unikátních předmětů zůstává stále v rukách restaurátorů Národního muzea a do výstavy se dostane až později. Jedná se o nástěnou malbu, která pochází z doby 3.–6. stol. n. l.
Průběh prací na záchraně nástěnné malby budeme postupně sledovat a zveřejňovat v článku na portálu Muzeum3000.cz
Kresebná rekonstrukce fresky. Autorka: E. Jirsová
Otevírací doba a vstupné
viz Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Praha 1