Čas zámořských objevů - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Náprstkova muzea

Výstava (15.11.2013-14.9.2014)

Čas zámořských objevů

Výstava končí v neděli 14. září. Nenechte si ujít poslední komentovanou prohlídku v sobotu 13. září!

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

fotografie modelu lodi Santa Maria

Čas zámořských objevů je první výstavou z výstavního cyklu PENÍZE, který přiblíží návštěvníkům Národního muzea fungování světa z ekonomického hlediska. Byly to právě zámořské objevy výprav, přivážejících do Evropy drahé kovy, otroky a nové plodiny, které změnily ekonomické fungování starého světa a život jeho obyvatel.

Cenné exponáty

Na jednom místě jsou představeny exkluzivní předměty z českých i zahraničních sbírek: vzácné exponáty z aztécké a incké sbírky Náprstkova muzea, nejcennější obraz Národního muzea od José Márii Velaska Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel a další malby. Návštěvníci uvidí i řadu mimořádných zápůjček ze zahraničních muzeí včetně monumentálního portrétu nejznámějšího mořeplavce světa Kryštofa Kolumba ze sbírek Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Řada předmětů bude vystavená v České republice vůbec poprvé.

Výstava ukázuje, co všechno zámořské výpravy Evropanů přinesly Evropě i zámořským končinám. K jakým střetům, utrpení, ale i kontaktům a vzájemnému přínosu docházelo. Představuje unikátní umělecké předměty, komodity, mapy a dokumenty i protagonisty celého děje: mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry, kteří byli s tímto obdobím nerozlučně spjati.

Zámořské plavby

Dějiny zámořských objevů se pro starý kontinent začaly psát v 15. století, kdy se objevitelské výpravy Portugalců a později Španělů snažily novými námořními cestami dostat k pokladům Východu, obepluly Afriku a nakonec objevily nový svět. Hnací silou těchto expedic byla touha po bohatství nepoznaných krajin.

Na dobyvačné a obchodní výpravy navázaly v 18. století početné vědecké expedice, které z nových krajů přivážely poznatky o způsobu života i jazycích domorodců, místní fauně, floře a jejich nerostném bohatství.

Doprovodný program:

Pro školy:

 

Stáhněte si zdarma aplikaci do mobilu

Získejte průvodce nejen touto výstavou, ale i dalšími výstavami a expozicemi Národního muzea. Prohlížejte fotografie a videa, poslouchejte audionahrávky, začtěte se do zajímavých informací...

grafické tlačítko - více informací o aplikaci

Zažijte zámořskou plavbu na vlastní kůži

Strach z neznámého, který prožívali dávní mořeplavci, navodí návštěvníkům promítání mořských oblud a monster na plachty repliky části Kolumbovy lodi Santa María. Velký interaktivní globus umožní návštěvníkům výstavy vydat se po trase objevných plaveb. Pro děti je připravena dobrodružná stezka v podpalubí s krysou Kolumbou a švábem Kukaračo, kteří jsou hlavními hrdiny kresleného komiksu a scének ve spodních částech výstavních vitrín.


Otevírací doba a vstupné

Nad výstavním cyklem PENÍZE převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman.


banner s textem - načetli jste čárový kód z plakátu?

Články k tématu na portálu Muzeum 3000:

 

Pohled do výstavy Čas zámořských objevů
Pohled do výstavy Čas zámořských objevů
Pohled do výstavy Čas zámořských objevů

Zpět

Zobrazit výpis článků