Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Náprstkova muzea

Výstava (4.11.2016-22.1.2017)

Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze

Vraťte se s námi v čase a procestujte celý svět. Výstava prodloužena do 22. 1. 2017.

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Enrique Stanko Vráz (1860–1932) patří k nejznámějším českým cestovatelům a je patrně prvním naším cestovatelem, který fotografoval v mimoevropských zemích. Jeho snímky ze Západní Afriky z roku 1885 jsou vůbec nejstarší ve fondech Náprstkova muzea.

černobílá fotografie domorodých žen
Vráz na svých cestách zachytil běžný život místních obyvatel.

Námětem Vrázových snímků byl nejen život místních obyvatel, ale také architektura a příroda. Ve své době navštívil nevídaný počet zemí (1885–1889 Afrika, Zlaté pobřeží; 1892–1893 cesta napříč rovníkovou Amerikou; 1895–1896 Japonsko, Borneo, Nová Guinea, Thajsko; 1897 Kuba; 1898 Mexiko; 1900 Arizona; 1901 Čína, Korea, Sibiř; 1903–1904 cesta po velkých městech Jižní Ameriky), ve kterých nejen fotografoval, ale také sbíral přírodniny a etnografické předměty. V takovém rozsahu nikdo z jeho současníků necestoval a nesbíral, navíc Vráz se o své zážitky z cest dělil ve svých knihách a na přednáškách, kterých uskutečnil po Čechách, Evropě a USA stovky.

fotografie fotografií na stěně
Vrázovy skleněné negativy umožňují pořízení dokonalých fotografiích.

Výstava prezentuje výběr snímků vyrobených z Vrázových autorských negativů pořízených v rozmezí let 1885 až 1905. První část sestává z fotografií z oblasti Jižní, Střední a Severní Ameriky (indiáni Hopi), druhá je pak věnována Africe – Vrázovu pobytu na Zlatém pobřeží (dnes Ghana). V třetím oddíle jsou vystaveny snímky z Asie (Japonsko, Borneo, Čína, Korea, Sibiř) a Nové Guineje.

Soška kmene Hopi
Figurka Kačiny. Kmen Hopi, Arizona.

Vrázovy cesty byly plné dobrodružství, ale i zákeřných nemocí, které mu ničily zdraví. Jeho první cesta vedla na africký kontinent, kde si také za zvláštních okolností zakoupil od misionářů fotoaparát, který od té doby měl při svých loveckých a sběratelských výpravách stále při sobě. Fotografování se stalo pro Vráze nejen zábavou, ale vedle sběrů přírodnin také zdrojem výdělku. Přírodniny zasílal hlavně do obchodu Václava Friče v Praze a také jako dary do Národního muzea.

Snímky jsou doplněny předměty z osobní Vrázovy pozůstalosti a předměty, které Vráz ze svých cest přivezl pro Náprstkovo muzeum. Jedním z nejzajímavějších je pár ženských bot z Číny. Za pozornost také stojí Vrázův portrét – olejomalba z roku 1922 od malířky Boženy Šulcové-Hessové.

fotografie malovane misky
Výstava prezentuje nejen fotografie. Na obrázku čínská porcelánová miska dynastie Čching.

Zábava pro malé objevitele!

Ve výstavě je připravena i dětská linka, jejíž symbolem je Vrázův charakteristický knír. Všude tam, kde se tento symbol ve výstavě nachází, naleznou malí návštěvníci předmět, jenž souvisí s cestami do neznámých exotických míst. Připravena je i „pracovna cestovatele“, kde si děti mohou připravit vše potřebné na cestu kolem světa – staré mapy, deníky nebo lupu, se kterými se vydají poznat Asii, Afriku i Ameriku. Navíc je čeká mnoho zajímavých úkolů a informací. Pomocníkem na cestě jim bude pracovní list, který poslouží i jako deska pro stolní hru.


Pro školy:


Využijte ve výstavě mobilního průvodce!

Stáhněte si před vstupem do výstavy aplikaci mobilního průvodce a dejte své prohlídce nový rozměr!

Stáhněte si aplikaci z iTunes nebo Google play:

aplikace pro android - tlačítko ke stažení aplikace pro iPhone - tlačítko ke stažení


Otevírací doba a vstupné

viz Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Praha 1

Čínská miska z dynastie Čching.
Figurky Kačin. Kmen Hopi Arizona.
Pohled do výstavy Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze.
E. St. Vráz
Výstava prezentuje nejen fotografie, ale i řadu zajímavých trojrozměrných předmětů.
Fotografie byly pořízeny z originálních skleněných negativů.

Zpět

Zobrazit výpis článků